Bezpieczny hosting – czyli jaki?

hosting

Przestrzeń na serwerze wynajmowana od firmy hostingowej musi być dopasowana do wielkości serwisu oraz do potrzeb jego właściciela. Dzięki temu strona internetowa będzie wydajna i przyjazna dla użytkowników. Jednak oprócz parametrów dotyczących pamięci RAM i transferu danych nie można zapominać o bezpieczeństwie. Sprawdź, czym powinien charakteryzować się bezpieczny hosting WWW. 

Kopie zapasowe danych

Przed podjęciem decyzji pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z ofertą, parametrami hostingu oraz innymi kwestiami, które będą wpływały na bezpieczeństwo. Pierwszą z nich jest tworzenie kopii zapasowych. Zapytaj, czy firma hostingowa zapewnia taki backup. W dzisiejszych czasach jest to już podstawa i standard, więc firmy, które tego nie robią, powinny być skreślone na starcie. 

Ważne jest też to, jak kopie zapasowe danych są organizowane. Zapytaj, jak często są one wykonywane i jak długo przetrzymywane. Powinny być tworzone przynajmniej raz na 24 godziny i przechowywane przez minimum 10 dni. Zwróć też uwagę na to, czy firma nie ogranicza, o jakiej porze możesz rozpocząć tworzenie backupu.  

System antywirusowy i zabezpieczenie poczty elektronicznej

Bezpieczny hosting to taki, który jest zabezpieczony porządnym systemem antywirusowym. Jeśli firma hostingowa tego nie oferuje, to lepiej nie zaczynać z nią współpracy. Bez antywirusa Twoje zasoby będą zagrożone. Oprócz tego istotne jest zabezpieczenie poczty elektronicznej. Wiadomości e-mail są często wykorzystywane do przez internetowych przestępców. Hakerzy wysyłają wiadomości podobne do tych od firm kurierskich czy banków lub podszywają się pod innych nadawców. Jeśli chcesz tego uniknąć i nie martwić się o swoje dane i zasoby, zwróć uwagę na to, jakie zabezpieczenie poczty stosuje firma hostingowa.  

Protokół bezpieczeństwa (certyfikat SSL)

Certyfikat SSL to obecnie standard dla każdej strony internetowej. Warto wspomnieć, że jego obecność wymagana jest również przez wyszukiwarkę Google. Jeśli strona nie będzie zabezpieczona odpowiednim protokołem, będzie miała mniejsze szanse na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Właściwie certyfikat SSL traktowany jest obecnie jako czynnik rankingowy SEO. Oprócz tego brak zabezpieczenia negatywnie wpływa na wrażenia użytkowników.

Pamiętaj, że internauci wiedzą, która strona jest szyfrowana. Mówi o tym przedrostek https w pasku przeglądarki oraz symbol zamkniętej kłódki. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, SSL to kwestia obowiązkowa. Przed wyborem hostingu upewnij się, że firma obsługuje szyfrowane połączenie https, a nawet oferuje darmowy certyfikat SSL. 

Bezpieczny transfer plików 

Pliki i treści strony internetowej przesyłane są na serwer przez protokół komunikacyjny FTP. Przez niego przesyłasz także swój login i hasło do panelu administracyjnego. Dlatego bezpieczny hosting powinien i w tym obszarze posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Wybierz firmę, która umożliwia korzystanie z SFTP, czyli przesyłanie danych szyfrowanych.  

Dostęp do pomocy technicznej

Dobra firma hostingowa powinna zapewnić dostęp do pomocy technicznej 24 godziny na dobę. To również będzie miało wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ w razie problemu lub zaobserwowania niepożądanych aktywności w obrębie strony, będziesz mógł szybko skontaktować się z pomocą i zacząć rozwiązywać problem. 

Jak wybrać bezpieczny hosting?

Bezpieczny i szybki hosting stron musi przede wszystkim obsługiwać certyfikat SSL, być zabezpieczony poprzez systemy antyspamowe i antywirusowe, a także mieć odpowiednie parametry dotyczące wydajności. Firmy hostingowe oferują zazwyczaj trzy rodzaje usługi: hosting współdzielony, VPS (prywatna przestrzeń na serwerze), serwer dedykowany. Pierwsza z wymienionych opcji zapewnia najmniejsze bezpieczeństwo, ponieważ z przestrzeni korzysta kilka firm i wszystkie mają ten sam adres IP.  

Jeśli interesuje Cię bezpieczny hosting i tanie domeny – hostinghouse.pl to miejsce dla Ciebie. Firma oferuje m.in. darmowy certyfikat SSL oraz system anty-exploitowy WAF.