Jak wykonać ocieplenie poddasza?

Przy ocieplaniu ważne są nie tylko ściany, ale także poddasze. Okazuje się bowiem, że nieprawidłowo przeprowadzona izolacja termiczna tej części domu może skutkować ubytkiem ciepła nawet i do 25%, co przełoży się na wysokie rachunki za ogrzewanie. W poniższym artykule zaprezentowane zostały porady i wskazówki, jak prawidłowo ocieplić poddasze, by faktycznie było ono ciepłe.

Materiał do ociepleń, czyli od czego zacząć?

Obecny rynek oferuje wiele możliwości wykonania termoizolacji. Do wyboru jest piana, styropian, wełna i wiele innych opcji. Mnóstwo osób zadaje sobie pytanie, co jest lepsze, jaka grubość izolatora czy też jaka wata na ocieplenie poddasza będzie najefektywniejsza. Zanim podejmiecie decyzje, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze, jakie przeznaczenie będzie miało poddasze – będzie to mieszkanie, mała firma czy może zwyczajny strych? Należy tu zaznaczyć, że współczynnik przenikania ciepła dla dachu jest ściśle określony – nie może on być większy niż 0,20 W/(m-k). Wybór tego, co na ocieplenie poddasza zostanie przeznaczone, powinien być zatem ściśle podyktowany jego parametrami. Każdy z dostępnych materiałów ma swoje plusy i minusy – jedne zapewniają lepszą termoizolację, drugie są bardziej ognioodporne, a jeszcze inne są po prostu tańsze. Od Ciebie zależy, co wybierzesz. Pamiętać należy jednak, że decyzja nie może być podyktowany jedynie ceną, ale przede wszystkim właściwościami. Co więcej, stopień przenikania ciepła to jedno, ale warto jeszcze przeanalizować ciężkość, ognioodporność, a także grubość materiału izolacyjnego.

Ocieplenie poddasza – czyli jak gruby izolator

Kiedy już wybierzecie materiał do izolacji, warto wziąć pod uwagę kwestię jego grubości. Na nic będzie nawet najdroższa wata czy styropian, kiedy ich grubość będzie za mała. Specjaliści zalecają, aby poddasze ocieplać materiałem o grubości około 30 cm. Pozwoli to na zwiększenie izolacji cieplnej nawet  o 40%, co z kolei przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. Trzeba również wiedzieć, że izolator powinien być położony w dwóch warstwach – grubsza między krokwiami i cieńsza na krokwiach.

Jak wykonać ocieplenie poddasza?

Na samym początku warto zaznaczyć, że na każdy materiał izolacyjny składa się kilka warstw, a kolejność ich montażu jest bardzo ważna. Najpierw wykonuje się pokrycie dachowe, następnie kładziona jest kontrłata, łata, folia wysokoparoprzepuszczalna, a dalej już tylko wybrany izolator, następnie folia paroizolacyjna i materiał do wykończenia wnętrza. Wykonanie tych robót w innej kolejności lub pominięcie któregoś z etapów będzie skutkować zwiększoną przepuszczalnością ciepła, a tym samym wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Bardzo istotne też jest, aby izolacja została założona we właściwym czasie budowy. Ten etap można wykonać dopiero, kiedy konstrukcja dachu jest ukończona, a wszystkie tynki, wylewki czy gładzie już wyschły. W ten sposób zabezpiecza się izolacje oraz cały dom przed gromadzeniem się wilgoci. Trzeba pamiętać, że także dach wymaga wykonania wentylacji. Tę część prac przeprowadza się podczas budowy pokrycia, ale również w trakcie zakładania izolatora. Przy okapie oraz kalenicy należy wykonać wloty i wyloty.

Inne aspekty izolacji

Warto dodać, że właściwie wykonana izolacja dachu to dodatkowe korzyści. Jedną z nich jest możliwość tłumienia dźwięków z zewnątrz. Wszystko dlatego, że izolatory pochłaniają energię akustyczną, po czym ją rozpraszają. Dzięki temu wyciszone zostają między innymi bębniące o dach krople spadającego deszczu i gradu, szczekanie i wycie psów czy też inne uciążliwe dźwięki. Dodatkowo większość materiałów izolacyjnych tworzą zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Okazuje się, że nie jest ważne jedynie to, co na ocieplenie dachu zostanie przeznaczone, ale także kolejność montażu, wykonanie wentylacji czy etap budowy w trakcie ocieplania poddasza. Najlepiej zadanie wykonania termoizolacji budynku powierzyć specjalistom z https://hothouse.com.pl/. Doświadczeni pracownicy ocieplą poddasze szybko i efektownie, co przełoży się na komfort użytkowania budynku, co ważne, przy jednocześnie niskich rachunkach.