Jakie produkty spożywcze dla dziecka wybierać?

dziecko

Wszyscy rodzice dbają o to, aby ich dzieci mogły odżywiać się w prawidłowy sposób. W końcu robią to dla ich zdrowia. Po to, aby najmłodsze pokolenia mogły rozwijać się w sposób prawidłowy. W dzisiejszych czasach temat ten jest bardzo ważny, ponieważ półki sklepowe pełne są produktów, jakie nasączone są szkodliwymi konserwantami i spulchniaczami. Niby wszystko wygląda smakowicie, ale… wystarczy tylko spojrzeć na skład, aby przekonać się, że należy uważać na to, co podaje się swoim dzieciom.

Makaron w diecie dziecka

Jeden z podstawowych produktów to makaron. Jaki makaron dla niemowlaka? Wielu rodziców nie ma pewności co do tego, czy taki produkt spożywczy może w ogóle znaleźć się w diecie małego dziecka. Oczywiście, że może. O ile ktoś faktycznie zwróci uwagę na to, jaki makaron wybierze do podania. Warto bazować na makaronie pszennym. Dlaczego? Ponieważ jest to produkt lekkostrawny. Nawet małe organizmy nie będą miały problemu z jego przetrawieniem. Tego typu makarony można podawać już naprawdę małym dzieciom – nawet w formie pierwszych, stałych posiłków. Oczywiście, w formie zmiksowanej. Dobrym wyborem będą również makarony durum i jajeczne. Je to można znaleźć na liście polecanych produktów przez specjalistów.

Skoro już wiadomo, jaki makaron dla niemowlaka będzie najlepszy, warto również spojrzeć na inne produkty spożywcze, z jakimi małe dziecko powinno mieć do czynienia.

Owoce i warzywa

Chyba każda osoba zdaje sobie sprawę, że jest to podstawa żywienia. Zarówno, jeżeli chodzi o małe dziecko, jak również osoby dorosłe. O ile jednak dorośli mogą dosłownie jeść wszystko, o tyle dzieci nie zawsze. W szczególności, jeżeli mowa o takich maleństwach, jakie nie przekroczyły jeszcze pierwszego roku życia. Na liście zalecanych owoców i warzyw znaleźć można:

  • owoce – czereśnie, wiśnie, truskawki, jagody, maliny, brzoskwinie, morele, porzeczki, agrest, żurawina, jabłka, śliwki, gruszki;
  • warzywa – zielony groszek, kukurydza, papryka, ogórek, rzodkiewka, kiełki, sałaty, kapusty, marchew, buraki, ziemniaki, seler korzeń i naciowy, rzepa, rzodkiew, dynia, pietruszka, cebula, czosnek, brokuła, kalafior;
  • owoce suszone – rodzynki, daktyle, morele, śliwki, żurawina, jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie, wiśnie.

Należy się jednak mała uwaga. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na to, żeby mieć do czynienia z owocami świeżymi i sezonowymi. Tylko ta forma będzie najlepsza dla małych żołądków. Przy tej okazji należy pamiętać o tym, że z takich owoców i warzyw można również małym dzieciom przyrządzać soki. Nie można ich jednak dosładzać – chyba że w naprawdę niewielkiej ilości.

Czas na zbieranie grzybów

Skoro już wszyscy wiedzą, jak należy karmić dzieci, to czas znaleźć odpowiedź na pytanie, kiedy na grzyby po deszczu się najlepiej wybrać. Nie każdy jest zapalonym grzybiarzem i nie wie, kiedy takie okazy najbardziej dorodne zbierać. Najlepiej, jeżeli ktoś wybierze się na zbiory późnym latem lub wczesną jesienią. Na przełomie sierpnia i września (a już na pewno w październiku), w lasach można spotkać ogromną ilość osób, które zaglądają pod każdy krzak po to, aby zebrać jak najbardziej dorodne okazy.

Wszyscy już wiedzą, kiedy na grzyby po deszczu, to teraz czas przypomnieć o jednej rzeczy. Niby wszyscy wiedzą, ale coroczne statystyki pokazują, że i tak nadal wiele osób zapomina o swoim bezpieczeństwie. Jak wiadomo – nie wszystkie grzyby nadają się do jedzenia. Jeżeli ktoś nie jest pewny tego, czy to okaz jadalny, powinien z niego zrezygnować. Najlepiej, jeżeli ktoś wybierze się do specjalistów, którzy będą w stanie odpowiedzieć na pytanie, z jakimi grzybami ma się tak naprawdę do czynienia.

Zatrucie grzybami powoduje nie tylko lekkie niestrawności, ale również śmierć. Nie ma się co oszukiwać. Grzyby także można podawać dzieciom (aczkolwiek, nie niemowlakom). Dlatego należy być pewnym tego, że podaje im się dobre i zdrowe okazy. Z takich grzybów można zrobić wiele smakowitych dań, np. pyszny sos grzybowy do obiadu, czy też można je dodać do świątecznego bigosu.