Keratyna do włosów – jak działa i kiedy warto ją stosować?

włosy

Piękne, zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety. Niestety, rzadko kiedy jest to zasługa dobrych genów i matki natury. Świetna kondycja włosów w dużej mierze zależy rodzaju pielęgnacji. Jednym z najpopularniejszych sposobów na idealną fryzurę jest stosowanie keratyny. Jakie efekty daje? Jak jej używać i czy jest dla każdego? Poniższy tekst rozwiewa wątpliwości dotyczące użycia keratyny na włosach. Warto zapoznać się z nim przed wykonaniem zabiegu i cieszyć się pięknym, naturalnym wyglądem włosów. 

Keratyna na włosy – co daje

Na początek należy wyjaśnić, co to keratyna i dlaczego ma tak zbawienny wpływ na włosy. Keratyna to białko, które jest jednym z najważniejszych budulców włosa. Może bowiem stanowić nawet do 90% jego objętości, jest więc niezbędna, aby utrzymać włosy w odpowiedniej kondycji. W jej skład wchodzą między innymi aminokwasy siarkowe, glicyna i alanina. Keratyna jest produkowana przez mieszki włosowe, a znajduje się w korze włosa i jego osłonce. Co znamienne, rodzaj wiązań między cząsteczkami keratyny decyduje o kształcie włosa, odpowiada więc zarówno za perfekcyjne proste włosy, jak i mocne skręty. Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, jest wpływ keratyny na poprawę wyglądu włosów. Dzięki keratynie włosy nabierają blasku i są wzmocnione aż po same końce. Poza tym keratyna świetnie sprawdza się do wygładzania pasm. Jest doskonałą alternatywą dla prostownicy, bo nie wysusza włosów. Z tego powodu zabiegi z jej wykorzystaniem cieszą się dużą popularnością i coraz chętniej są wykonywane w domu.  

Do czego służy keratyna 

Keratyna to nie bez powodu prawdziwy rarytas wśród kosmetyków. To specyfik, który w widoczny sposób może poprawić wygląd włosów. Jest świetnym rozwiązaniem na puszące czy elektryzujące się pasma. Można ją również zastosować, gdy fryzura utraciła blask, a włosy wymagają porządnej regeneracji: są kruche, szorstkie i mają rozdwajające się końcówki. Dotyczy to szczególnie użytkowniczek, które często poddają włosy zabiegom stylizacji z wykorzystaniem prostownicy czy suszarki. Keratyn do włosów to też świetna opcja do włosów farbowanych. Nie ma przeciwwskazań, aby zastosować ją również w tym przypadku. A co może dać regularna pielęgnacja z keratyną? Przede wszystkim włosy mają szansę odzyskać naturalny blask i połysk. Stają się też bardziej elastyczne i sprężyste, a cała fryzura nabiera objętości. Co ważne, nawet delikatne pasma stają się mocniejsze i odporne na uszkodzenia. Dzięki temu lepiej znoszą takie zabiegi pielęgnacyjne, jak farbowanie, prostowanie czy suszenie. Z drugiej strony są bardziej podatne na rozczesywanie, co skraca czas codziennych stylizacji i ułatwia pielęgnację szczególnie włosów długich. 

Keratyna do włosów – jak stosować

Aby móc zastosować keratynę na włosach, nie trzeba umawiać wizyty w salonie fryzjerskim. Na rynku są dostępne kosmetyki, które mają w swoim składzie ten specyfik, a jednym z producentów jest Global Keratin. Do wyboru są szampony odżywiające, serum, odżywki, a także mgiełki, maski i całe zestawy do prostowania. Ważne, by dobrać kosmetyki odpowiedni do kondycji włosów i stanu skóry głowy. Jak w takim razie stosować keratynę w domu? Na szczęście zabieg ten nie zajmuje wiele czasu i każda kobieta może go samodzielnie wykonać. Najprostszym sposobem jest nałożenie keratyny na umyte i wilgotne włosy. Należy zrobić to równomiernie, aby pasma zostały odżywione od czubka, aż po same końce. W kolejnym kroku należy włosy rozczesać i wysuszyć suszarką. Zabieg ten powinien być stosowany po każdym myciu włosów. Dzięki temu włosy uzyskają pożądany wygląd, stają się błyszczące i odżywione. Keratyna na włosy może być również zastosowana w salonie fryzjerskim. Minusem tej opcji jest niestety cena. A ta może być wyższa, jeśli zabiegowi poddawane są długie pasma. Dlatego przez udaniem się do fryzjera warto zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku preparatów. Ich regularne stosowanie pozwoli zregenerować włosy i uzyskać pożądany wygląd fryzury. I to nawet wtedy, gdy pasma mają częstą styczność z suszarką lub prostownicą.