Obróbka metali – najpopularniejsze rodzaje

Metale są niezwykle popularnymi tworzywami i to nie bez powodu, gdyż wyróżniają się świetną wytrzymałością, są odporne na multum różnych czynników, a przede wszystkim można je kształtować dowolnie. Tutaj właśnie przychodzi do nas pojęcie obróbki, które definiujemy właśnie jako proces formowania tego materiału w taki sposób, jakiego pragniesz – niezależnie od tego czy produktem końcowym mają być kluczyki do samochodu, czy rusztowanie wokół kamienicy. 

Rodzaje obróbki metali

Jest wiele przeróżnych metod obróbki metali, a każda z nich jest w stanie zmienić zarówno ich cechy fizyczne, jak i chemiczne. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, używamy innego sposobu. Najbardziej podstawowym podziałem jest ten na obróbkę mechaniczną, cieplną i chemiczną, choć oczywiście każdy z tych rodzajów zawiera w sobie wiele różnych technik. Bardzo często, aby uzyskać pożądany efekt, łączy się ze sobą kilka metod formowania metali. 

Obróbka skrawaniem

Jest to bardzo popularny sposób obróbki metali w Mielcu i na całym świecie, a polega on po prostu na ścinaniu małych części materiału, a więc wiórek. Skrawanie można podzielić na zasadniczo na kilka odrębnych metod.

  • Frezowanie używane jest do obróbki wielu tworzyw – nie tylko metali. Cały proces polega na użyciu maszyny zwanej frezarką i jej ostrzy, a więc frezów, które obrotowymi ruchami kształtują dany materiał. Frezowanie jest jednym z najbardziej elastycznych sposobów modelowania materiałów, gdyż pozwala na otrzymanie tak naprawdę każdego upragnionego kształtu. Dzielimy tę metodę głównie na frezowanie kształtowe, czołowe i walcowo-czołowe. 
  • Toczenie jest procesem wręcz odwrotnym do tego, jakim jest frezowanie. Tutaj to przedmiot wykonuje ruchy obrotowe, a narzędzie – nóż tokarski, wykonuje ruch liniowy. W zależności od tego stosunku ruchów narzędzi i przedmiotów, wyróżnia się toczenie wzdłużne zewnętrzne i wewnętrzne, poprzeczne oraz kopiowe i obwiedniowe. Cały proces tłoczenia odbywa się na na specjalistycznych maszynach, które zwiemy tokarkami. 
  • Szlifowanie, a więc obróbka ścierna. Narzędziem, jak zapewne wiesz, jest tutaj wszystko to, co może zostać użyte do starcia, ale z racji materiału używamy najczęściej ściernicy i taśmy ściernej. Maszynę, do której przytwierdzamy ściernicę, nazywamy szlifierką, która wykonuje obrotowy ruch materiałem ścierającym, który najczęściej ma okrągły kształt. Ściernice wykonane są zazwyczaj z korundu, diamentu, jak i węgliku krzemu, czy boru. 

Obróbka plastyczna metali

Ten rodzaj obróbki, w przeciwieństwie do skrawania, zapewnia mniejszą stratę materiału, gdyż polega na modelowaniu, dzieleniu i zmienianiu innych właściwości za pomocą odkształceń plastycznych. Przy tej metodzie istnieje zimna obróbka metali, jak i jej ciepły odpowiednik. I oczywiście tutaj też można znaleźć kilka różnych sposobów formowania.

  • Kucie, które można wykonywać zarówno na zimno, jak i na ciepło, polega na odkształcaniu materiału za pomocą uderzeń bądź nacisku różnego rodzaju narzędzi. Te ostatnie to najczęściej bijaki i matryce. Istnieją również specjalne maszyny kuźnicze, które usprawniają cały proces. Dzięki kuciu jesteśmy w stanie otrzymać pożądany kształt, strukturę, jak i właściwości mechaniczne. 
  • Walcowanie jest sposobem obróbki plastycznej, który jest wykonywany na maszynach zwanych walcerkami. Proces ten polega na modelowaniu materiału pomiędzy obracającymi się walcami i rolkami. Warto wspomnieć, że walcowanie to ciepła, jak i zimna obróbka metali, w zależności od użytych metod. 
  • Tłoczenie jest tak naprawdę szeregiem różnych procesów, które mają za zadanie rozdzielanie, kształtowanie i łączenie materiałów – najczęściej folii, blach i płyt. Cały proces wykonywany jest za pomocą tłoczników na prasach hydraulicznych bądź mechanicznych. 
  • Gięcie, jak sama nazwa wskazuje, polega na trwałej zmianie krzywizny danego materiału. Oczywiście jest to proces, który stosuje się również do prostowania metali. Metoda ta wykonywana jest na walcach, prasach i wzornikach. 

Obróbka metali w Mielcu najczęściej polega właśnie na stosowaniu tych kilku metod, które są zarazem najpopularniejszymi sposobami modelowania materiałów, których używają ludzie.