Zakrzepica żył głębokich – jak rozpoznać i czy jest uleczalna?

W przypadku osoby zdrowej, naczynia krwionośne charakteryzują się swoistą sprężystością oraz drożnością, dzięki czemu krew jest w stanie swobodnie i bez przeszkód pokonywać drogę z serca do każdej tkanki organizmu człowieka. Upośledzenie tej czynności nazywa się zakrzepicą żył głębokich.

Co to jest zakrzepica żył głębokich?

Wiele osób w pewnym okresie swojego życia zastanawia się, co to jest zakrzepica żył głębokich oraz czy znajduje się grupie ryzyka osób, które mogą zapaść na tą trudną do leczenia chorobę. Zaliczana jest do ostrych oraz poważnych schorzeń żył. Powstaje najczęściej w obrębie kończyn dolnych, a rzadziej dotyka kończyn górnych. Sama choroba charakteryzuje się pojawieniem się w żyle zakrzepu, przez co utrudniony jest swobodny przepływ krwi.

Zakrzepica żył głębokich może stanowić jedno z poważniejszych powikłań takich chorób, jak cukrzyca, miażdżyca, udar czy choroba niedokrwienna serca. Na jej rozwój narażone są także osoby prowadzące siedzący tryb życia, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, spożywanie tłustych oraz wysokoprzetworzonych produktów, alkohol czy palenie papierosów. Choroba może wystąpić także jako powikłanie pooperacyjne, poporodowe, na skutek długotrwałego unieruchomienia kończyny czy noszenie zbyt ciasnych ubrań. Na rozwój zakrzepicy narażone są w szczególności osoby, które ukończyły 40. rok życia.

Zakrzepica żył głębokich – objawy

Zazwyczaj zakrzepica żył głębokich w początkowym jej stadium przebiega bezobjawowo, przez co bardzo często chory nie zgłasza się do lekarza przez długi czas. Skutkiem tego są późniejsze powikłania. Szacuje się że blisko połowa przypadków może przebiegać całkowicie bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Do najczęstszych objawów zakrzepicy żył głębokich zaliczyć należy ból, uczucie ciepła podczas dotykania kończyny oraz podczas poruszania nią, pojawienie się obrzęku i pojawienie się stanu podgorączkowego. W niektórych przypadkach pojawiają się także:

  • przyspieszenie akcji serca,
  • bladość skóry lub jej zaczerwienienie w miejscu pojawienia się zakrzepu,
  • asymetryczny obrzęk nóg,
  • zasinienie skóry,
  • pojawienie się wrażenia stwardnienia chorej żyły.

Zakrzepica żył głębokich – jakie badania wykonać?

Coraz więcej osób zastanawia się, jakie badania wykonać, aby w przyszłości uniknąć pojawienia się i rozwoju zakrzepicy żył głębokich. W związku z nowoczesnymi metodami diagnostyki zainteresowani mogą wykonać badanie DNA, które jest w stanie wykazać, czy dana osoba ma podwyższone ryzyko zachorowania na tę chorobę. Ma ono za zadanie sprawdzić predyspozycje genetyczne co do tworzenia się zakrzepów oraz sprawdza mutacje w genach powiązane z trombofilią.

W przypadku wystąpienia zakrzepicy żył głębokich – jakie badania wykonać, aby postawić właściwą diagnozę? W pierwszej kolejności pacjentowi, który zgłasza się z objawami charakterystycznymi dla zakrzepicy, lekarz zleca wykonanie badań określających podstawowe parametry krzepnięcia. W tym celu przeprowadza się badania określające liczbę płytek krwi, poziom D-dimerów, fibrynogenu oraz czasy krzepnięcia.

Całościowy obraz lekarz jest w stanie uzyskać, posługując się nie tylko wynikami badań krwi, ale także badaniami USG oraz radiologicznymi. Zalicza się do nich:

  • flebografię kontrastową – czyli badanie radiologiczne żył,
  • USG Dopplera, którego czułość szacuje się w granicach blisko 90%.

Zakrzepica żył głębokich – jak leczyć?

Pierwszymi czynnościami, jakie są podejmowane w przypadku leczenia zakrzepicy żył głębokich, stanowią trwałe unieruchomienie kończyny, w której pojawił się zakrzep oraz stosowanie środków o działaniu przeciwzapalnym (najczęściej w formie wilgotnych kompresów). Osoby ze zdiagnozowaną zakrzepicą powinny przyjmować także leki przeciwzakrzepowe, z czego najczęściej podawana jest heparyna w formie zastrzyków. Lekarz może przepisać także leki, których zadanie polega na obniżeniu procesów krzepnięcia krwi oraz spowodowanie jej rozrzedzenia. Skuteczne leczenie i kompleksową diagnostykę przeprowadza https://www.centrumflebologii.pl/pl/niewydolnosc-zylna/zakrzepica specjalizująca się w leczeniu schorzeń żylnych i obrzęków.

Leczenie zakrzepicy jest długotrwałe oraz wymaga dużo wysiłku, zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza prowadzącego. To choroba uleczalna, jednak w niektórych przypadkach, kiedy standardowe leczenie zawodzi, może zostać podjęta decyzja o usunięciu powstałego skrzepu operacyjnie.