Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?

pompa ciepła

Pompy ciepła to jedna z nowoczesnych, ekologicznych metod ogrzewania. Zainteresowanie takimi rozwiązaniami ciągle rośnie, ponieważ powoli odchodzi się od tradycyjnych metod ogrzewania. Pompa ciepła działa na zasadzie przekazywania energii ze środowiska do ogrzewania wody i budynku. 

Instalacja pompy ciepła – co warto wiedzieć, wady i zalety

Pompy ciepła wbrew pozorom są energooszczędnym rozwiązaniem. Co prawda są zasilane energetycznie, natomiast źródłem ogrzewania budynków i wody są grunty, w których są umieszczone kolektory. Woda, ścieki czy powietrze również zaliczają się do źródła. Zatem jedynym zużyciem energii i ponoszenie kosztów związanych z użytkowaniem pompy ciepła jest zasilanie urządzenia. Można więc powiedzieć, że pozwala to na zaoszczędzenie prądu, co minimalizuje wydatki w związku z jego użytkowaniem. Jest to istotne w obecnej sytuacji, kiedy ceny prądu drastycznie wzrosły. To niewątpliwie jedna z największych zalet instalacji pompy ciepła. Wadą jest niestety koszt samego montażu i inwestycji w sprzęt, co łącznie opiewa na sumę kilkudziesięciu tysięcy. Może to odstraszać i zniechęcać do inwestycji, jednak należy mieć na uwadze, że poniesione koszty zwrócą się w przeciągu miesięcy czy lat. Wszystko to zależy od wybranej pompy ciepła, gdyż na rynku jest wiele rodzajów. Droższym wyborem na pewno jest pompa ciepła z kolektorem poziomym lub pionowym. Ewentualnie często też zaleca się ogrzewanie podłogowe jako dodatkowe źródło, współpracujące najlepiej z pompami ciepła. Są to dodatkowe koszty, które należy uwzględnić. Jednak to wszystko zwraca się na przestrzeni lat. W Gdańsku największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. Statystyki wskazują, że co 15 gospodarstwo domowe posiada ten rodzaj ogrzewania. Ceny bywają zróżnicowane ze względu na producenta, funkcjonalność czy wydajność, zatem o ostateczną cenę warto pytać w konkretnych firmach.

Instalacja pompy ciepła – Gdańsk

Gdańsk jest jednym z miast, w którym pompy ciepła znajdują coraz częstsze zastosowanie. Szukając firmy zajmującej się montażem pomp ciepła, należy skierować zapytanie poprzez maila i dokonać wyboru czy przedstawiona oferta jest atrakcyjna. Warto wiedzieć, co jest istotne, że na pompy ciepła przysługują dotacje. Obejmują one gruntowne pompy ciepła do 21 tys. zł i powietrzne pompy ciepła do 7 tys. zł w ramach programu „Moje Ciepło”. Do 20 tys. zł obejmuje dotacja, kiedy decydujemy się na wymianę ogrzewania. Warto też zwrócić uwagę na program „Mój prąd 4.0”, pozwalający uzyskać dofinansowanie 5 tys zł. Więcej informacji znajduje się na stronie rządowej gov. Na montaż pompy ciepła w Gdańsku oczekuje się około 3 tygodnie, czasem do 6 tygodni. Zależy to od firmy i sezonu. 

Instalacja pompy ciepła to zdecydowanie kosztowna, ale również opłacalna inwestycja. Jednak koszt inwestycji jest możliwy do obniżenia przy pomocy uzyskanych dotacji, o które warto się ubiegać. Użytkowanie pomp ciepła pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności, które można jeszcze obniżyć przy pomocy wykorzystywania prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł, czyli paneli fotowoltaicznych. To kolejne źródło cieszące się popularnością i również wpływające na oszczędzanie. Rozwiązań na montaż pomp ciepła jest wiele i warto przeanalizować, które najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku.