Czym się zajmuje i ile zarabia sekretarka online?

telefon

Jeszcze kilka lat temu sekretarka wykonywała swoją pracę głównie w biurze, czasami także w terenie, gdy musiała załatwić ważne sprawy urzędowe. Dziś jednak praca sekretarki online jest powszechnie znana i nikogo nie dziwi fakt, że wykonuje ona swoje obowiązki z zupełnie innego miejsca na ziemi, niż to, w którym ma siedzibę jej pracodawca. Co robi sekretarz zdalny?

Wirtualny sekretarz – co robi?

Sekretarka zdalna może wykonać większość obowiązków, które należą do asystentek pracujących stacjonarnie. Wszystko to efekt powszechnej informatyzacji, dzięki której wiele spraw można załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu. W praktyce zakres obowiązków na konkretnym stanowisku zależy od danej firmy i jej potrzeb. Najczęściej wirtualna asystentka czuwa nad prawidłowym procesem obiegu dokumentów, jest też niejako “mózgiem” firmy, czyli kontroluje, czy procesy przebiegają w określony sposób. Dotyczy to na przykład ciągłości dostaw, fakturowania sprzedaży i innych najważniejszych aspektów.

Co więcej, asystentka wirtualna może załatwić też wiele spraw urzędowych i administracyjnych. Organizuje podróże służbowe, prowadzi kalendarz managera czy właściciela firmy, nawiązuje pozytywne relacje z klientami, na przykład poprzez przeprowadzanie rozmów telefonicznych bądź odpowiadanie na maile. W większych firmach zatrudnionych jest nawet kilka sekretarek online, przy czym każda odpowiedzialna jest za coś zupełnie innego. Jedna może zajmować się obiegiem dokumentów, inna odpowiadaniem na zapytania klientów, kolejna zaś organizuje wyjazdy służbowe oraz dba o komfortowy pobyt gości, którzy przyjeżdżają do siedziby firmy, rezerwując im na przykład nocleg. Warto mieć na uwadze, że każda zdalna asystentka pracuje w zupełnie innym miejscu – najczęściej we własnym domu, choć nie jest to ścisła reguła. W przypadku sekretarki praca zdalna może wyglądać różnie, w zależności od posiadanych przez daną osobę kompetencji oraz umiejętności.

Ile zarabia asystentka zdalna?

Ile tak naprawdę zarabia sekretarka zdalna? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, a to głównie dlatego, że zarobki nie zawsze podawane są w złotówkach. Praca zdalna daje ogromne możliwości – dzięki niej można pracować nie tylko dla firm krajowych, ale również zagranicznych. Z punktu widzenia Polaków korzystnie jest pracować dla firmy brytyjskiej czy amerykańskiej – zarobki takiej asystentki będą w znacznym stopniu odbiegały od zarobków osoby, która pracuje dla polskiej firmy. Wirtualna sekretarka zarabia przynajmniej średnią krajową – jest to kwota, dzięki której można się swobodnie utrzymać, z drugiej zaś strony pozwala docenić posiadane przez wirtualną asystentkę umiejętności. Bardzo często zdalna sekretarka otrzymuje dodatkowy ekwiwalent za użytkowanie prywatnego komputera, internetu czy telefonu. Dzięki temu może posiłkować się wydajnym, wysokiej klasy sprzętem.

Nieco więcej zarabiają sekretarki, które znają przynajmniej jeden język obcy w stopniu zaawansowanym i na co dzień wykorzystują go w pracy. Taka osoba może liczyć na pensję rzędu 4500–6000 zł netto miesięcznie. Na jeszcze większe wynagrodzenie liczyć zaś mogą osoby, które dodatkowo posiadają konkretne umiejętności z danej dziedziny, na przykład księgowości lub prawa.

Nie jest tajemnicą, że sekretarka często wykonuje także odrębne prace, które skupiają się nie tylko na zapewnieniu ciągłości pewnych procesów. Asystentka wirtualna może być pierwszą osobą, do której trafią wirtualne dokumenty księgowego bądź która musi ściśle współpracować z prawnikami. Pracodawcy zawsze wyraźnie podkreślają w swoich ofertach, czego dokładnie oczekują od konkretnych kandydatów. Warto mieć świadomość, że choć wykonywana na stanowisku sekretarki online praca brzmi kusząco, to jednak nie każdy może ją wykonywać. Idealny pracownik musi posiadać silną motywację, a także ogromną samodyscyplinę. Wymagana jest również umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, lecz niemniej ważna okazuje się być praca zespołowa, która odbywa się poprzez kanały zdalne.