Herbicydy – czym są i jak je stosować?

herbicydy

W miejscach, gdzie uprawiane są rośliny użytkowe, rolnicze oraz ozdobne, pojawiają się chwasty. Niepożądane gatunki wpływają negatywnie na wzrost oraz na rozwój upraw. Stanowią konkurencję o wodę, składniki odżywcze, ale też o przestrzeń oraz o dostęp do promieni słonecznych. Chwasty możesz skutecznie zwalczać przy pomocy środków ochrony roślin, jakimi są herbicydy. Preparaty mogą być totalne lub selektywne. Znajomość mechanizmu ich działania jest niezbędna, aby prawidłowo stosować środki zwalczające chwasty. Dowiedz się więcej o herbicydach i o ich stosowaniu!

Herbicydy — co to i czym się charakteryzują?

Preparaty, które zwalczają chwasty w uprawach, mogą mieć różny mechanizm działania. Zwykle polega on na blokowaniu szlaków metabolicznych w roślinach. Zakłócenie najważniejszych procesów życiowych, które odbywają się w komórkach roślinnych, sprawia, że organizmy zielone zamierają. Herbicydy dzieli się na totalne oraz selektywne.

Co to są herbicydy totalne? Działają na wszystkie rośliny, z którymi mają kontakt. Są stosowane w celu przygotowania podłoża np. przed siewem lub sadzeniem roślin. Te środki pozwalają w szybkim czasie pozbyć się chwastów z podjazdów, z kostki brukowej lub ze ścieżek w ogrodzie. Po potraktowaniu herbicydem totalnym rośliny na początku zmieniają barwę, a potem całkowicie zamierają. Po paru tygodniach podłoże jest wolne od chwastów.

Drugą grupą herbicydów są preparaty selektywne. Mają bardzo szerokie zastosowanie i są często wykorzystywane w rolnictwie. Selektywny środek działa jedynie na daną grupę roślin. Mogą wpływać wyłącznie na gatunki dwuliścienne lub jednoliścienne. Większość zbóż uprawianych w Polsce to rośliny należące do grupy jednoliściennych. W takich uprawach chwastami są gatunki dwuliścienne, dlatego stosując selektywny środek ochrony przed chwastami — usuwa się jedynie rośliny niepożądane. Wiesz już co to herbicydy – zatem jak je stosować?

Jak stosować herbicydy w uprawach oraz w ogrodzie?

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin jest kluczowe, zwłaszcza w przypadku herbicydów totalnych. Wybierając środek zwalczający chwasty w swoim ogrodzie lub na uprawach, koniecznie przeczytaj, w jaki sposób działa oraz jakie ma zastosowanie. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na ulotce preparatu. Herbicydy charakteryzują się różnym sposobem działania. Część środków działa dolistnie, a część doglebowo.

Kontaktowe działanie preparatów polega na naniesieniu herbicydu na zielone części rośliny. Substancje aktywne dają efekt w miejscu zetknięcia się z liśćmi lub z pędami. Inne preparaty działają poprzez wniknięcie do rośliny poprzez wiązki przewodzące. Substancja aktywna jest rozprowadzana po całym organizmie. To, jak stosować herbicydy, zależy właśnie od mechanizmu ich działania oraz od selektywności. Herbicydy totalne wykorzystuje się np. przed wysiewem trawnika. Likwidują wszystkie chwasty i pozostawiają podłoże bez żadnych roślin. Po pewnym czasie środek ulega rozkładowi i można wysiać nasiona.

Bezpieczne i skuteczne stosowanie herbicydów

Zabiegi z użyciem środków ochrony roślin muszą być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta. Najważniejsze informacje znajdują się na ulotce dołączonej do środka. Przed przygotowaniem cieczy roboczej warto zadbać o ochronę skóry, rąk oraz oczu. Opryskiwacz powinien być czysty oraz sprawny. Niektóre herbicydy można mieszać z adiuwantami.

Substancje zwane adiuwantami pomagają prawidłowo rozprowadzać ciecz na częściach roślin oraz zmniejszają spływanie płynu z liści, co poprawia skuteczność oprysku. Zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać rano lub wieczorem. Wysoka lub zbyt niska temperatura może negatywnie wpływać na działanie środka. Bardzo istotne jest odpowiednie stężenie preparatu. Po zastosowaniu herbicydu należy uwzględnić okres karencji, który potrzebny jest, aby substancja aktywna całkowicie się zneutralizowała. Dopiero po tym czasie można wysiewać nasiona lub wysadzać sadzonki do gruntu. Oprysków nie powinno robić się przed spodziewanym deszczem, ponieważ będą one nieskuteczne.