Jak urządzić dom w stylu dworkowym?

dom

Narodowy styl dworkowy ukształtował się na przełomie XIX i XX w., a następnie wywarł ogromny wpływ na polską architekturę w latach 1908-1928. Wzorcem dla tego typowo polskiego stylu był dwór szlachecki. Jak się okazuje, dom w stylu dworkowym to także marzenie wielu współczesnych inwestorów. Obok specyficznej architektury cechującej się przede wszystkim kolumnowym portykiem oraz czterospadowym, łamanym dachem nie bez znaczenia jest także styl dworkowy we wnętrzach. Na co zwrócić uwagę wybierając meble dworkowe oraz jakimi zasadami kierować się aranżując dom w tym stylu? Czy dom w stylu dworkowym jest dobrą opcją dla Ciebie i Twojej rodziny? 

Dom w stylu dworkowym – wnętrze dla estetów, którym tradycja w duszy gra

Tutaj nie ma miejsca nawet na najmniejszy akcent nowoczesności. Mowa o odzwierciedleniu we własnym domu klasycznego stylu dworkowego rodem z dwudziestolecia międzywojennego początku ubiegłego wieku. Aranżacje tworzone na wzór historycznego, rodzimego, ziemiańskiego dworu to kameralna tradycja z elementami luksusu oraz sielskości. Jeśli elementy te są Ci wyjątkowo bliskie, to styl dworkowy we wnętrzach jest z pewnością propozycją dla Ciebie. Przygotuj się na opracowanie precyzyjnego i profesjonalnego projektu wnętrz. W tym przypadku nie ma mowy o popełnieniu nawet drobnego błędu. Marzy Ci się dom w stylu dworkowym? Wnętrze takie jest bardzo wymagające. Niezwykle istotne okaże się poświęcenie czasu na przygotowanie każdego detalu. Konieczna może okazać się współpraca z profesjonalistami, którzy pomogą odnaleźć odpowiednie wyposażenie, w tym, chociażby meble ze starego drewna. Zarezerwuj czas na odwiedzanie pchlich targów ze starociami oraz stylowych galerii z dekoracjami dworkowymi. Meble dworkowe stanowić muszą we wnętrzu spójną całość. Taka stylizacja to z pewnością nie lada wyzwanie! Być może część wyposażenia będzie musiała zostać „uszyta na miarę” przez fachowców? Uwzględnij w planach koszty takich przedsięwzięć. 

Urokliwe meble dworkowe – niepowtarzalność oraz powiew przeszłości

Klasyczne meble ze starego drewna, które stanowiły wyposażenie dawnych wnętrz to prawdziwe perełki. Takie meble dworkowe należą do najbardziej pożądanych. Ty również pragniesz, by duch przeszłości zagościł w Twoim domu w stylu dworkowym? Jeśli kreatywna praca artystyczna nie jest Ci obca, to zainteresuj się sprawdzonymi metodami renowacji mebli ze starego drewna. W Internecie na portalach społecznościowych oraz sprzedażowych, czy też na targach staroci na klientów często czekają piękne, stylowe meble, które wymagają odnowienia. Poznaj ich historię, wybierz oryginalną kolorystykę, wyposaż się w odpowiednie narzędzia i zacznij samodzielnie tworzyć swój unikalny dom w stylu dworkowym! Dzięki takim pracom stworzyć można prawdziwe cuda. Jeśli brakuje Ci czasu albo umiejętności to zdaj się na pasjonatów, którzy każdego dnia dają nowe życie starym przedmiotom. W tym celu odwiedzaj artystyczne, prywatne galerie i rozpocznij z nimi współpracę.  

Inspirujący dom w stylu dworkowym – wnętrze, które kieruje się ściśle określonymi zasadami

Jakich elementów bezwzględnie nie może zabraknąć w domu w stylu dworkowym? Jakie są charakterystyczne cechy tego stylu? Drewniane ramy okienne, podłoga, ściany, czy też belki przy suficie albo w całości drewniany sufit to podstawowy znak rozpoznawczy stylu dworkowego we wnętrzach. Kontrastem dla drewna na ścianach i suficie pozostaje biel. Takie kolorystyczne zestawienie czyni wnętrze przytulnym, ale jednocześnie eleganckim i wytwornym. Tradycyjny styl dworkowy we wnętrzach to obok drewna także cegła albo kamień. W salonie nie może zabraknąć nastrojowego kominka, żyrandola świecznikowego, drewnianego stołu z krzesłami oraz bogatych dekoracji ściennych z elementami drewna. Dom w stylu dworkowym, w tym także meble dworkowe, charakteryzują się maksymalizmem. To właśnie z tego względu, zgodnie z najnowszymi trendami aranżacji wnętrz, daleki od minimalizmu, styl dworkowy we wnętrzach uważa się za przyszłościowy. Eksperci zwracają uwagę na pewien przesyt surową stylistyką na korzyść bogatych wnętrz, w których wiele się dzieje. To jest właśnie szansa dla fantazyjnych mebli ze starego drewna, w tym przeszklonych kredensów, bez których styl dworkowy nie może istnieć.

Na koniec pamiętajmy o odpowiednich zasłonach, obrusach, dywanach, lustrach w finezyjnych ramach i stylowych lampach podłogowych. To oczywiście jedynie skrótowy zarys stylu dworkowego we wnętrzach, którego prawdziwe oblicze jest dużo bardziej wszechstronne. Jeśli taka aranżacja jest Ci bliska, to koniecznie poznaj więcej jej inspirujących tajników.