Jakie podkłady poporodowe wybrać?

Oczekując na powitanie na świecie dziecka, każda mama przygotowuje wyprawkę dla noworodka i dla siebie. To naturalne, że chcesz zabezpieczyć się na każdą okoliczność i stajesz przed wyborem koszul nocnych i biustonoszy do karmienia, szlafroków, majtek poporodowych oraz co kluczowe, podkładów poporodowych. Zastanawiasz się jakie podkłady poporodowe wybrać, ile ich zakupić, jakie są dobre podkłady poporodowe?

Dlaczego podkłady poporodowe są potrzebne?

W czasie połogu w ciele kobiety zachodzą szybkie zmiany. Obkurczająca się macica oczyszcza się, usuwając wraz z krwią śluz oraz resztki błon płodowych. Proces ten dotyczy zarówno kobiet rodzących siłami natury jak i poprzez cięcie cesarskie. Zaraz po porodzie lekarze specjaliści wykluczają używanie tamponów, a w zamian zalecają stosowanie podkładów poporodowych. Rozważasz jakie podkłady poporodowe i ile ich kupić.

Rodzaje podkładów poporodowych

Na rynku dostępnych jest wiele środków higienicznych, ale podkłady poporodowe jakie wybrać, czym się różnią? Istnieją dwa rodzaje podkładów poporodowych. Jedne to, te będące środkami higieny osobistej, które zastąpią zwykłą podpaskę. Drugie, to podkłady higieniczne, które rozciągniesz na prześcieradło, aby zabezpieczyć łóżko przed zaplamieniem.

Podkłady poporodowe – jakie wybrać?

Zapewne zastanawiasz się, czym podkłady (zwane także podpaskami) poporodowe różnią się od zwykłych podpasek i jakie kupić. Przede wszystkim podkłady są przewiewne, chłonniejsze i większe. Ze względu na odczuwany dyskomfort w obrębie krocza, a nawet ból, który może się pojawić po porodzie siłami natury, dobrym wyborem wydają się być te delikatniejsze w dotyku.

W ciągu około dwóch tygodni po porodzie krwawienie może być intensywniejsze. I myślisz: podkłady poporodowe jakie kupić? Warto na ten czas zakupić duże podkłady. Kiedy krwawienie wyraźnie się zmniejszy, wybrane środki higieniczne będziesz mogła zamienić na mniejsze podkłady lub podpaski, które dotychczasowo stosowałaś. Ważne jest to, że nie powinnaś stosować tamponów.

Jeśli chodzi o podkłady poporodowe, jakie są zaliczane do środków higienicznych, to na rynku dostępnych jest kilka rodzajów. Zróżnicowane są przede wszystkim pod względem wielkości. Najczęściej spotykane to te w rozmiarach: 40x60cm, 60x60cm oraz 90x60cm. Przeglądając dostępne opcje, na pewno znajdziesz te, które swobodnie będą leżeć na prześcieradle oraz takie, które na spodzie mają paski kleju (jak w tradycyjnej podpasce), za pomocą których przytwierdzisz podkład do prześcieradła. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie przesunie się on podczas przemieszczania na łóżku.

Ile zakupić podkładów poporodowych?

Niezależnie od tego, czy urodzisz siłami natury, czy podczas cesarskiego cięcia, zalecenia lekarskie na pierwsze dni zapewne będą podobne:

  • wymiana podkładów poporodowych co około 2-3 godziny. W związku z tym warto zabrać ze sobą jedną lub dwie paczki – zależnie od ilości sztuk w opakowaniu. Później, kiedy wrócisz do domu i z biegiem czasu krwawienie będzie się zmniejszać, nie będziesz potrzebowała tych największych wkładek poporodowych.
  • wietrzenie krocza lub rany po cięciu cesarskim – w miarę możliwości zaleca się zrezygnowanie z zakładania bielizny i wkładek do spania, a korzystanie z podkładów higienicznych, które rozłożysz na prześcieradło. Bieliznę pościelową warto zabezpieczyć poprzez rozciągnięcie podkładów nawet wtedy, kiedy stale korzystasz z podpasek poporodowych. Zwiększy to Twój komfort psychiczny i poczucie czystości.
  • rezygnacja z kąpieli na rzecz prysznica – w szpitalu również dostępne są prysznice, a nie wanny. Dla większego komfortu higieniczny podkład poporodowy możesz rozłożyć na podłodze, abyś mogła na nim stanąć po wyjściu z brodzika (lub wanny). Dzięki temu unikniesz dyskomfortu związanego z ewentualnym krwawieniem i sprzątaniem podłogi. Brudny podkład wystarczy złożyć i wyrzucić do kosza na śmieci.

Biorąc pod uwagę dwa ostatnie zalecenia, dobrze jest mieć łącznie około 10 sztuk średnich i większych podkładów higienicznych. Nie martw się, jeśli nie wykorzystasz wszystkich zakupionych higienicznych podkładów poporodowych. Będziesz mogła wykorzystać je np. przewijając dziecko lub wykonując zabiegi pielęgnacyjne noworodka. Podczas przewijania przydatne mogą okazać się również małe podkłady higieniczne. Nie przejmuj się, jeśli wydaje Ci się, że zakupiłaś zbyt mało podkładów, produkty te są łatwo dostępne. Znajdziesz je w aptece, szpitalnym sklepie lub na stronie https://bobaskowo.sklep.pl/brand/19-seni