Mindfulness – na czym polega?

learning

Pewnie mało kto zdążył już spotkać się z określeniem mindfulness, dlatego warto zacząć od wyjaśnienia czym właściwie to jest. Mindfulness jest uważnością. Jak to rozumieć? Uważność to zwracanie uwagi na różne pojawiające się emocje, doznania czy myśli i nieocenianie ich. Jest to taka umiejętność bycia tu i teraz, które mają działania terapeutyczne. Pomaga ona zniwelować negatywne myśli, poziom stresu może opadać, poprawia funkcjonowanie mózgu oraz posiada działania antydepresyjne. Ćwiczeniom mindfulness służą różne techniki, między innymi medytacja. Kluczowa w tym wszystkim jest regularność odbywania tych treningów. Jak zacząć praktykować mindfulness dla dzieci w Gdyni?

Mindfulness dla dzieci Gdynia – na czym polega?

Termin ten jest używany również w stosunku do nazywania stanu, który polega na zwiększonej świadomości chwili obecnej, jednocześnie akceptując swoje uczucia, myśli i doznania fizyczne. Bardzo pozytywnie on wpływa na problemy zdrowotne, między innymi na choroby psychosomatyczne. Praktyka ta wywodzi się z tradycji buddyjskiej, natomiast do nurtu aktualnej psychologii została wprowadzona w latach 70. w ubiegłym wieku.

Kto by pomyślał o tym, żeby uczyć dzieci medytacji? Jak się jednak okazuje, jest to bardzo pomocne przy ich dalszych etapach dorastania i przynosi bardzo pozytywne skutki w dorosłym życiu. Są to bardzo skuteczne ćwiczenia, którego skutki zostały potwierdzone wieloletnimi badaniami. Jest to proces psychologiczny, który zakorzenia się głęboko w mózgu i emocjach dziecka. W obecnych czasach spychanie własnych myśli i doznań na dalszy plan w toku ewolucji stało się całkowitą normalnością. Dzieci, które mają okazję praktykować mindfulness mają okazję zmienić nawet szkołę w miejsce, w którym empatia, zrozumienie i wzajemny szacunek będzie codziennością.

Mindfulness dla dzieci Gdynia – cele i korzyści

Jakie cele i korzyści niesie za sobą regularne praktykowanie uważności? Otóż jest ich bardzo wiele, dzięki którym łatwo można wywnioskować, że koncentrując się na zewnętrznych aspektach, człowiek lepiej radzi sobie w życiu. Jakie więc są te korzyści dla dzieci płynące z mindfulness?

  1. Lepiej poznają same siebie,
  2. Minimalizuje to oddziaływanie niechcianych myśli,
  3. Obniża poziom lęku i objawów stanów depresyjnych,
  4. Lepiej zaczynają komunikować swoje potrzeby,
  5. Wyrabiają w sobie nawyk bycia świadomym,
  6. Pomaga on im redukować stres w szkole,
  7. Pomaga przy obserwacji trudnych uczuć i emocji, nazywaniu ich, zrozumieniu i radzeniu sobie,
  8. Wydłuża czas koncentracji,
  9. Spada liczba agresywnych zachowań czy reakcji,

To są jedne z wielu pozytywnych skutków, jakie niosą za sobą treningi uważności.

Ćwiczenia mindfulness warto zaczynać od krótkich ćwiczeń, które najlepiej wykonywać chociaż raz w ciągu dnia. Jedną z popularniejszych technik treningów jest obserwacja swojego oddechu, która polega na tym, że siedząc w spokojnym miejscu, skupiamy się na odczuciach, które towarzyszą nam przy oddychaniu. Nie chodzi o kontrolowanie go, tylko obserwowanie. Drugą techniką jest skanowanie ciała, które jest rodzajem medytacji.