WMA – czym jest?

oprogramowanie

WMA to inaczej Windows Media Audio, czyli format kompresji dźwięku, który stworzyła firma Microsoft jako konkurencja dla popularnego formatu MP3. Przypuszcza się, że powodem, dla którego zdecydowano się na stworzenie formatu WMA, był ewentualny konflikt patentowy z twórcą formatu MP3, czyli z Fraunhofer Institute. Microsoft zapewnia, że ich format zapewnia wyższą jakość dźwięku niż MP3. W tym artykule opowiemy więcej o formacie i w jaki sposób działa WMA. 

WMA — co to za format?

 

WMA to format kompresji dźwięku autorstwa Microsoft. Technologia stanowi alternatywę dla MP3, czyli jednego z najbardziej popularnych formatów dźwięków. WMA jest często spotykanym formatem dźwiękowym, a jego popularność wciąż wzrasta za sprawą wciąż rosnącej pozycji rynkowej firmy. Windows Media Audio obsługiwany jest w największej mierze przez multimedialny program Windows Media Player, czyli odtwarzacz multimedialny utworzony przez Microsoft. Użytkownicy mogą z jego pomocą odtwarzać multimedia przez urządzenia, które mają zainstalowany system Windows. Na ten moment forma WMA jest obsługiwany przez dużą ilość urządzeń zarówno przenośnych, jak i stacjonarnych. 

Jeśli chodzi o względy techniczne, liczne testy wykazały, że format WMA jakościowo jest porównywalny z popularnym MP3. Jednak Windows Media Audio to bardziej zaawansowana i nowocześniejsza technologia. Pod tym względem może więc być bardziej atrakcyjna niż MP3. Przeprowadzone, niezależne testy pokazują, że przy podobnych rozmiarach danego pliku, WMA gwarantuje nieco lepszą jakość niż MP3.

Format WMA, czy WAV? Wady i zalety tych rozwiązań

Zarówno WMA, jak i WAV są formatami do przechowywania informacji audio poprzez cyfrowy format. Różnice pomiędzy obydwoma rodzajami formatów są duże, pomimo faktu, że służą w tym samym celu. Różnicą dominującą jest sposób, w jaki oba te formaty dokonują kodowania danych. 

WAV jest bez bezstratnym kodekiem wiernie kodującym dane. Z kolei WMA wykorzystuje techniki, które identyfikują informacje niewrażliwe dla użytkowników. Następnie są one odrzucane w celu zmniejszenia danych rzeczywistych, które należy zakodować. WMA ze względu na swoje działania nie służy do edytowania danego dźwięku. Dźwięk ten może ulec pogorszeniu z każdym kolejnym razem, gdy ten dźwięk jest ponownie zakodowany i zapisany. Łącząc technikę kodowania stratnego WMA, kompresowany jest też końcowy plik. Z kolei WAV nie będzie pliku kompresował. Stosowane przez format WMA techniki przewidują tworzenie plików o wielkości, która wynosi około 10% wielkości plików, tworzonych przy użyciu WAV. W efekcie otrzymujemy dwa efekty wydajnościowe na odtwarzaczach. WMA ma też niewielki rozmiar, co umożliwia znacznie rzadziej potrzebę żądania dostępu do nośnika pamięci. 

Z WAV korzystało się najczęściej 10 lat temu i był to domyślny format audio dla Windowsa. Obecnie jednak niedopuszczalne jest posiadanie tak ogromnych plików ze względu na ograniczoną przestrzeń dyskową. WMA więc jest preferowanym formatem w celu przechowywania plików muzycznych przez znaczną część użytkowników. Takie pliki zapewniają dobry kompromis pomiędzy rozmiarem a jakością dźwięku. Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań i potrzebujesz więcej informacji, koniecznie sprawdź: https://inlogica.com/posts/0

Pliki WMA — czym otworzyć?

Aby otworzyć plik .WMA, należy go najpierw uruchomić. Gdy skojarzenia plików są prawidłowo ustawione, wówczas plik powinien się uruchomić. Obecnie jest wiele programów, które mogą odtworzyć format WMA. Przede wszystkim do tego celu należy posiadać system Windows. Przykłady programów, które obsługują ten format to: 

  • Microsoft Windows Media Player
  • VLC Media Player
  • Microsoft Windows Music 
  • Microsoft Groove Music

Na Linuxsie odtworzysz WMA poprzez takie programy jak: Adobe Acrobat, czy Audiacous. MacOS odtwarza ten format przez np. Eltima Elmedia Player lub Xilisoft Converter Ultimate. Z kolei iOS za pomocą olimsofta oPlayer. 

Oczywiście liczba programów, które odtwarzają WMA, z czasem się zwiększa, więc obsługa tego formatu z czasem staje się możliwa za pomocą różnych aplikacji.