Wycena wartości samochodu – na czym polega i jak przebiega?

samochód

Znajomość wartości samochodu jest bardzo ważną kwestią, nie tylko dla jego właściciela, ale też, a nawet i przede wszystkim, dla ubezpieczycieli. Na podstawie takiej wartości towarzystwa ubezpieczeniowe mogą ustalić wysokość odszkodowania w ramach OC i AC, a także ustosunkować się do wyliczenia składki autocasco. Dowiedz się więc, w jaki sposób przebiega wycena wartości pojazdu – wycena aut w Warszawie. Sprawdzenie wartości pojazdu osobowego.

Kupując nowy lub używany samochód musisz pamiętać o dopełnieniu wielu kluczowych formalności. Jedną z nich jest dokonanie wyceny pojazdu. Jest to Twój obowiązek, jednak możesz go zlecić profesjonalistom, mającym większe doświadczenie w tym fachu. Najczęściej zajmują się tym towarzystwa ubezpieczeniowe i agenci, którzy podczas wyceny posiłkują się swoją wiedzą, średnią wartością rynkową samochodu, podaną przez właściciela lub korzystają z katalogu, w którym zawarte są wszystkie niezbędne informacje na temat wartości rynkowej poszczególnych aut.

Szacowanie wartości pojazdu – nowy samochód

Wycena wartości nowego samochodu jest prostą i rzadko sprawiającą problemy sprawą. Dlaczego? Otóż wychodząc z salonu samochodowego, z nowo zakupionym pojazdem dostaje się fakturę, w której zawarte są wszystkie niezbędne informacje, jakie będzie potrzebował ubezpieczyciel do wyceny auta. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, gdy agencja ubezpieczeniowa zaakceptuje koszt nabycia auta, taki jaki naprawdę on był. Dzieje się też tak, kiedy: nie zmienił się prawny właściciel auta, samochód nie uległ uszkodzeniu, przebieg pojazdu nie przekracza 10 000 km, od daty wystawienia faktury nie minęło 6 miesięcy oraz cena fabryczna pojazdu nie uległa obniżce. 

Szacowanie wartości pojazdu – używany samochód

Wycena wartości samochodów używanych już nie jest taka prosta, jak w przypadku pojazdów nowych, a podstawą do jakichkolwiek działań w tym przypadku będą katalogi wartości rynkowych samochodów. Firmy, które tworzą takie zestawienia zajmują się aktualizacją baz danych o pojazdach, które obecnie funkcjonują na rynku. Znajdują się w nich  informacje dotyczące: pojemności i mocy silnika, rodzaju paliwa, rodzaju nadwozia, przewidywanego minimalnego przebiegu, a także bazowej wartości rynkowej, ustalanej na konkretny miesiąc i rok. Wszystkie znajdujące się w katalogu dane są uporządkowane według roku produkcji, marki i modelu.

Jak ocenić wartość samochodu?

Wycena wartości samochodu to proces złożony, na który składa się wiele kluczowych elementów. Zalicza się do nich przede wszystkim: markę i model pojazdu, rocznik, wyposażenie dodatkowe, przebieg oraz poziom zużycia. Czy wycena ubezpieczyciela zawsze jest adekwatna? Wycena towarzystwa ubezpieczeniowego czasami bywa krzywdząca dla właściciela pojazdu. Jednak czy mimo to i tak trzeba się z nią zgodzić? Odpowiedź brzmi nie. Jeśli nie zgadzasz się z przedstawioną wartością zakupionego przez Ciebie samochodu, możesz dokonać wyceny sam. W takim przypadku zgłaszasz się do rzeczoznawcy, który ustali średnią rynkową wartości samochodu, a następnie przygotuje na ten temat dokument, który będziesz musiał przedstawić agencji ubezpieczeniowej. To właśnie na jego podstawie zostanie ustalona wysokość składki ubezpieczeniowej.

Nadubezpieczenie pojazdu

Nadubezpieczenie, czyli zawyżenie wartości pojazdu podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej polega na niczym innym, jak ubezpieczeniu pojazdu na sumę wyższą niż faktyczna wartość samochodu. Nie niesie to za sobą żadnych korzyści, a często prowadzi do nieporozumień lub start w portfelu właściciela pojazdu. Kierowcy, zawyżając wartość samochodu nie otrzymują większego odszkodowania, a jedynie płacą wyższą składkę.

Niedoubezpieczenie pojazdu

Niedoubezpieczenie jest procesem, w którym zaniżono wartość auta podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. Właściciel pojazdu będzie co prawda płacił niższe składki, ale w razie szkody, podczas weryfikowania wartości auta będzie musiał zapłacić wyższe odszkodowanie i dopłacić brakujące składki. W konsekwencji, ani nadubezpieczenie, ani niedoubezpieczenie nie jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy z ubezpieczenia.