Zabezpieczenie ładunku na palecie – jak to zrobić?

paleta

Praca w branży TSL (transport, spedycja, logistyka) nie należy do najłatwiejszych. To dzięki spedytorom, kierowcom oraz logistykom masz w sklepach codziennie świeże produkty, towary w sklepach meblowych, budowniczych itd. To dzięki spedycji zamawiając cokolwiek przez internet, otrzymujesz swoją przesyłkę do domu. Tym właśnie w skrócie zajmuje się ta branża, czyli szeroko rozumianym transportem. Jednak, aby towar mógł zostać przetransportowany bez uszkodzeń, to wymagane są odpowiednie zabezpieczenia.

Jakie są rodzaje palet?

Zasadniczo wyróżnia się w głównej kategorii dwa rodzaje palet. Mowa o tych, które spełniają normy EURO (tzw. EURO paleta) oraz te, które nie spełniają tej normy (są to zazwyczaj do jednorazowego użytku). Zdecydowana większość firm transportowych korzysta z zunifikowanych Palet EURO. Standardowa paleta przemysłowa ma wymiary 1200 mm x 800 mm x 144 mm (długość x szerokość x wysokość) i jest najczęściej wykorzystywana. Kolejną cechą tych palet jest ich waga. Są dużo cięższe niż te, które nie spełniają norm. Są one dosyć rygorystyczne, ponieważ nie mogą widnieć żadne uszkodzenia. Szczegółowo zostało to opisane przez Polską Organizację Handlu i Dystrybucji.

Zabezpieczenie ładunku na palecie – jak to zrobić?

Aby ładunek był bezpieczny na palecie, nie wystarczy go odpowiednio ułożyć (równomiernie). Należy również użyć dedykowanych do tego zabezpieczeń. Załadowca w magazynie układa na palecie poszczególne paczki towaru. Jednak gdy przyjedzie po tak niezabezpieczony ładunek wózek widłowy, to ryzyko uszkodzenia jest ogromne. Należy rozumieć, czym jest towar oraz ładunek, ponieważ są to pojęcia nie te same, jednak bardzo podobne. Towar jest asortymentem, który nie jest przemieszczany. Ładunek jest towarem w ruchu. W branży TSL te dwa pojęcia nie są używane zamiennie, ponieważ oznaczają coś innego. Warto to mieć na uwadze. 

Folia stretch 

Osoby, które nie zajmują się logistyką, z pewnością zadają sobie pytanie, jak zabezpieczyć ładunek na palecie za pomocą takiej folii. Dzięki temu, że folia zabezpiecza towar oraz jest owijana od dołu włącznie z paletą, to w zupełności wystarczy, aby nic się nie przesunęło w trakcie transportu. Dla lżejszych ładunków jest to idealne rozwiązanie. W magazynach istnieją specjalne owijarki, aby nie trzeba tego było ręcznie robić. 

Taśmy zabezpieczające

W przypadku dużo ciężkich towarów wymaga się dodatkowo zastosowanie taśm zabezpieczających. Dzięki temu asortyment, który znajduje się na europalecie, będzie bardziej bezpieczny. Zapobiegnie to niekontrolowanemu przesuwaniu się podczas usługi transportowej. W szczególności wyróżnia się taśmy karbowane oraz PET. Te pierwsze są dostosowane do najcięższych ładunków. Są w stanie dopasować swoją objętość do ładunku. Jeśli chodzi o te drugie, to są one bardziej sztywne, czyli dla mniejszej ilości ładunków ciężkich na palecie.

Wypełniacze przestrzeni

Czasami się zdarzy, że nie da się pustej przestrzeni na palecie odpowiednio zapełnić. W związku z tym istnieją wypełniacze powietrzne lub różnego rodzaju klocki tamujące asortyment na palecie. Mogą być plastikowe, gumowe lub drewniane. W zależności od ładowanego towaru magazynier dokonuje trafnego wyboru. Maty gumowe są szczególnie przydatne, aby przełożyć je pomiędzy poszczególnymi warstwami kartonów (pod warunkiem że dozwolone jest piętrzenie). Osoba, która zabezpiecza transport ma za zadanie, w sposób kreatywny oraz skuteczny zabezpieczyć przewożone rzeczy. Każde zabezpieczenie palety może okazać się całkowicie nowym wyzwaniem. Należy to robić z głową, aby nie doszło do uszkodzeń. Podstawową zasadą jest, aby towar najlżejszy umieszczać na samej górze, a towar najcięższy na samym dole. Zapobiegnie to zgnieceniu lżejszego asortymentu. Gotowe rozwiązania zabezpieczeń palet można sprawdzić u jednego z producentów: https://greenstrap.eu/. W przedsiębiorstwach bardzo często są przygotowane odpowiednie procedury zabezpieczania palet. Nikomu nie zależy na tym, aby ładunek dojechał do klienta z uszkodzeniami.