Twardościomierz to urządzenie przeznaczone do mierzenia twardości, które pozwala określić wytrzymałość różnych materiałów. Przy pomocy tego sprzętu można sprawdzić m.in. gumę, metal i tworzywa sztuczne. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje urządzeń, różniące się od siebie zastosowaniem i ilością metod pomiaru. Największą popularnością cieszą się jednak urządzenia Vickers, Rockwell, Brinell i Shore. Jesteś ciekaw, jaki twardościomierz jest najlepszy? Sprawdź poniższe propozycje!

 

Twardościomierz Brinella – idealny do przemysłu ciężkiego

 

Większość nowoczesnych twardościomierzy jest zautomatyzowana i zelektronizowana. Tak zaawansowane urządzenia upraszczają proces tworzenia produktów analizowania różnych materiałów. Są one wykorzystywane w warsztatach, laboratoriach, pracowniach i przedsiębiorstwach produkcyjnych. Aktualnie najbardziej rozpoznawalne są twardościomierze Brinella, Vickersa i Rockwella. Pierwsze z nich są przeznaczone do przemysłu ciężkiego. Umożliwiają wykonanie precyzyjnego pomiaru twardości materiałów o gruboziarnistej i szorstkiej strukturze. Są wykorzystywane do badań stali, żeliwa i aluminium. Urządzenia Brinella sprawdzają się również do analiz towarów hutniczych – półproduktów i gotowych konstrukcji. Twardościomierze automatyczne umożliwiają wykonywanie badań metodą Brinella, zgodnie z normą PN-EN ISO 6506. Najnowocześniejsze urządzenia tej marki są wyposażone w monitor, przeznaczony do tworzenia obrazu odcisku i wyświetlania wyników.

 

Twardościomierz Rockwella – gwarancja szybkich pomiarów

 

Dużą popularnością cieszą się również twardościomierze Rockwella, charakteryzujące się uniwersalnością. Mogą być używane zarówno w przemyśle ciężkim, jak i lekkim. Są również wykorzystywane w laboratoriach. Przy ich użyciu można mierzyć twardość blach, rur stalowych, zbiorników ciśnieniowych, wałków, kół zębatych, a także konstrukcji budowlanych i meblarskich. Największą zaletą twardościomierzy Rockwella jest fakt, iż gwarantują szybkie pomiary. Wyniki uzyskuje się niemal natychmiast, a ta metoda cechuje się prostotą i łatwością wykonania. Należy jednak pamiętać, że kupując urządzenie Rockwella, trzeba zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Najlepiej dobrać sprzęt dedykowany dla określonej dziedziny lub branży. A jeśli zastanawiasz się, jaki twardościomierz Rockwella będzie najlepszy, sprawdź produkt następujący produkt: automatyczny twardościomierz AT350. Jest to w pełni zautomatyzowane urządzenie, przy pomocy którego przeprowadzisz analizę dużej liczby części.

 

Uniwersalne twardościomierze Shore’a

 

Twardościomierze Shore’a to uniwersalne urządzenia, przeznaczone do określania twardości produktów ze skóry, neoprenu, filcu, kauczuku, elastomerów, pianek i PCV. Można zatem stwierdzić, że ten rodzaj urządzeń analizuje głównie miękkie i elastyczne materiały. Nie oznacza to jednak, że nie poradzi sobie z twardszymi wyrobami. Producenci twardościomierzy Shore’a wypuszczają na rynek urządzenia hybrydowe, które mają wiele zastosowań. Należy jednak pamiętać, że skala twardości Shore’a została rozdzielona na dwie części – materiałów metalowych i niemetalowych. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tego rodzaju urządzenia, sprawdź analogowy twardościomierz przenośny Shore HD3000. To wyjątkowy sprzęt, gwarantujący szybkie pomiary twardości dostarczanych wyrobów.

 

Jaki twardościomierz najlepszy?

 

Powyżej zostały przedstawione jedne z najpopularniejszych twardościomierzy. Jednak, aby wybrać najlepsze urządzenie, trzeba określić swoje wymagania i potrzeby. Sprzęt warto dopasować do wykonywanej pracy i swojej branży. Według opinii użytkowników najlepiej sprawdzają się twardościomierze Shore’a i Rockwella. Polecane są także produkty Brinella i Vickersa. Dwa pierwsze są szczególnie cenione za swoją uniwersalność. Sprawdzają się zarówno w przemyśle ciężkim, lekkim, jak i w laboratoriach czy pracowniach. Jeśli chcesz przejrzeć ofertę dobrych twardościomierzy, sprawdź asortyment dostępny na stronie https://www.ita-polska.com.pl/twardosciomierze.