Budowa magazynu – o czym pamiętać?

Biznes magazynowy ma się w naszym kraju bardzo dobrze. Co ciekawe, pandemia koronawirusa sprawiła, że popyt na powierzchnie magazynowe w naszym kraju wyraźnie wzrósł. Jest to poniekąd efektem kolejnego dużego wzrostu branży e-commerce. Sklepy internetowe do prawidłowego działania potrzebują bowiem sprawnie działających magazynów, połączonych łańcuchami logistycznymi z dostawcami i klientami końcowymi. Popularne stały się również magazyny dropshippingowe, które umożliwiają sklepom internetowym wysyłanie towarów bezpośrednio od ich producentów i hurtowników.
Duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe sprawiło, że w Polsce wiele firm zdecydowało się na budowę nowych magazynów. Są to zarówno firmy wykorzystujące magazyny do celów własnych, jak i firmy deweloperskie, oferujące wynajem powierzchni magazynowych i outsourcing logistyczny. Budowa magazynu nie jest jednak tak prosta, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Trzeba bowiem pamiętać o wielu bardzo ważnych elementach, mających wpływ na późniejszą efektywność pracy magazynu. O czym należy więc pamiętać, budując nowe powierzchnie magazynowe?

Odpowiednia wysokość budynku

W dzisiejszych czasach każdy metr kwadratowy powierzchni ma ogromne znaczenie. Dzieje się tak, ponieważ w obrębie dużych ośrodków miejskich zaczyna brakować dużych działek inwestycyjnych. Podczas budowy nowoczesnych magazynów należy pamiętać o ich odpowiedniej wysokości. Pozwoli to na zastosowanie regałów wysokiego przechowywania. Takie rozwiązanie pozwala przy zastosowaniu mniejszej powierzchni magazynowej, przechowywać znaczne ilości materiałów i towarów. Oczywiście regały muszą być wykonane z wyjątkowo wytrzymałych stopów, aby wytrzymać duże ciężary palet z towarami.

Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania

Budując magazyn, należy pamiętać również o zastosowaniu możliwie energooszczędnych rozwiązań. Możemy zaliczyć do nich między innymi wózki widłowe zasilane energią elektryczną, energooszczędne taśmy przenośnikowe, zastosowanie oświetlenia LED czy wyposażenie magazynu w system rekuperacji z wymiennikiem ciepła. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż na dachu magazynu instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli w znacznym stopniu zmniejszyć rachunki za prąd takiego obiektu. Zielone magazyny to przyszłość, która w pewnym momencie może stać się wymagana prawnie. Stawiając nowe powierzchnie magazynowe, warto pomyśleć o tym na etapie projektowania.

Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni

Dzisiejsza logistyka to ciągła gonitwa. Każdemu zależy bowiem na czasie i terminowych dostawach. W związku z tym niezwykle ważna dla każdego magazynu jest odpowiednia organizacja powierzchni. Magazyny powinny zostać podzielone sektorami, do których prowadziłyby wytyczone drogi. Malowanie linii w magazynach ma kluczowe znacznie nie tylko dla płynności przepływu towarów w nich zawartych, ale również dla bezpieczeństwa. Linie namalowane na posadzce magazynu jasno wytyczają bowiem drogi dla wózków widłowych z towarem, drogi dla wózków bez towaru czy ciągi piesze. Pracownicy wiedzą dzięki temu również, jakimi trasami poruszać się, aby trafić do konkretnego sektora lub rampy załadunkowej. Sprzyja to oczywiście płynności i nie powoduje zatorów.
Malowanie linii w magazynie warto powierzyć profesjonalnej firmie, ponieważ należy użyć do tego specjalistycznej farby i urządzeń. Wartym polecenia jest przedsiębiorstwo oznakowanie-poziome.pl, pochodzące z Krotoszyna. Stosuje wysokiej jakości preparaty i farby, które naniesione przy użyciu nowoczesnego sprzętu są bardzo wytrzymałe i odporne na wycieranie. Nieprawidłowe malowanie linii może bowiem doprowadzić do ich bardzo szybkiego zdarcia i wielu nieporozumień wśród brygady magazynierów. Warto skorzystać więc z osób specjalizujących się w tej kwestii.

Sprzęt magazynowy

Każdy nowy magazyn musi zostać również wyposażony w odpowiedni sprzęt. Są to między innymi ręczne wózki do przewożenia palet, wózki widłowe, czy terminale do szybkiego przyjmowania i wydawania towarów. Przy zakupie tego typu urządzeń warto wybierać zaufane marki, które nie będą sprawiały problemów podczas użytkowania. Musimy zadbać również o atrakcyjne umowy z dostawcami, obejmujące szybki serwis w przypadku awarii.