Liquidy dla początkujących

Czym są papierosy elektroniczne, nie trzeba tłumaczyć nikomu. Ułatwiają zerwanie z tradycyjną formą palenia, są oszczędne, przyjazne dla otoczenia i nie wywołują defektów estetycznych, na które narażeni są palacze. Skoro decyzja o zmianie „tradycyjnego” na nowoczesne zapadła, pora na najważniejsze pytanie- jakie liquidy wybrać na początek?

Rodzaje liquidów- czyli trochę o składzie

Skład większości dostępnych liquidów jest dosyć krótki i obejmuje kilka podstawowych substancji. Są to:

 • ekstrakt smakowy i/lub esencja tytoniowa (w zależności od wybranej opcji),
 • nikotyna,
 • glikol propylenowy (PG),
 • gliceryna roślinna (VG).

Lepkość (zwana czasem gęstością) liquidu definiuje jego wydajność. Zależy przede wszystkim od proporcji dwóch składników- glikolu propylenowego i gliceryny roślinnej. Im więcej gliceryny w składzie, tym gęstszy (i wydajniejszy) będzie nasz liquid, chmura większa, ale smak mniej wyczuwalny- delikatniejszy. Większa zawartość glikolu oznacza mniejszą chmurę, ale i wyrazisty smak.
Najpopularniejsze olejki do e papierosów znajdziemy w proporcjach:

 • 30 VG/70 PG (i podobne) – wyrazisty smak, mała chmura,
 • 50 VG/50 PG – wyczuwalny smak i spora chmura,
 • 70 VG/30 PG (i podobne) – delikatny smak, duża chmura i wysoka wydajność.

Moc liquidów

Moc liquidu, której oznaczenie znajduje się na każdym opakowaniu, informuje o stężeniu nikotyny (wyrażona jest w miligramach nikotyny/mililitr płynu)- czyli, im wyższa liczba tym „mocniejszy” olejek. Gdyby porównać je do tradycyjnych papierosów, to wyglądałoby to mniej więcej tak:

 • „czerwone” papierosy odpowiadają mocy liquidu 14- 18 mg/ml
 • „niebieskie” papierosy odpowiadają mocy liquidu 9- 12 mg/ml
 • papierosy „super light” odpowiadają mocy liquidu 3- 6 mg/ml

Znajdziemy również olejki do e-papierosów o mocy 0 mg/ml, które nie zawierają nikotyny. To doskonałe rozwiązanie, kiedy palenie przestało być nałogiem, ale ciągle jest nawykiem.
Chociaż może to służyć za pewną sugestię dotyczącą wyboru mocy pierwszego liquidu, warto wziąć pod uwagę zupełnie inną formę „papierosa” i zdecydować się na słabszą opcję. A w razie czego można dodać tzw. show nikotynowy, który wzmocni płyn.

Olejki do e papierosa- smaki

Olejki do e-papierosa mają różne smaki, które można podzielić na kilka głównych rodzajów- tytoniowe, miętowe, owocowe czy specjalne. O ile trzech pierwszych nie trzeba wyjaśniać, co kryje się pod ostatnim pojęciem? Wszystko, co tylko można sobie wyobrazić- kawa, karmel, kaktus, a nawet guma balonowa- możliwości jest naprawdę wiele.
Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od preferencji i oczekiwań użytkownika. Dla palaczy najlepsze liquidy na początek to przede wszystkim opcje tytoniowe- dzięki temu e papieros przypomina w smaku swój tradycyjny odpowiednik. Ale to tylko sugestia, bo nie ma żadnych przeciwwskazań do eksperymentowania. Regularna zmiana smaków i aromatów może zmniejszyć szansę powrotu do nałogu.

Jak wybrać odpowiednie liquidy?

Skoro najważniejsze kwestie związane z olejkami do e papierosa zostały już wyjaśnione, pozostaje odpowiedź na najważniejsze pytanie- jak wybrać liquid?
Istnieją trzy najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę, wybierając olejki do e papierosa po raz pierwszy. Chodzi przede wszystkim o:

 • proporcje w składzie- VG/PG (gliceryna roślinna/glikol propylenowy)-
 • czyli ilość dymu, intensywność smaku i wydajność
 • dawkę nikotyny ( 0- 18 mg/ml)- czyli moc płynu
  aromat i smak

Czy jedna buteleczka wystarczy? Na początek warto zaopatrzyć się w co najmniej dwa liquidy. Kubki smakowe szybko przyzwyczają się do smaku, co może doprowadzić do znużenia i powrotu do tradycyjnego papierosa. Nawet jeżeli któryś z olejków nam nie posmakuje, niewielka strata- buteleczki mają naprawdę małą pojemność- 10 ml.
Jeszcze jedna istotna kwestia- olejki do e papierosa powinny pochodzić ze sprawdzonych sklepów, gwarantuje to najwyższą jakość produktu i bezpieczeństwo. Warto zapoznać się z ofertą wiodących sprzedawców, na przykład: iSmoking.pl, gdzie znajdziemy doskonałe produkty w ciekawych smakach.
Jak widać, przygoda z e papierosem nie musi być skomplikowana. Odpowiednio dobrane liquidy i olejki do e-papierosa mogą rozwiązać problem związany z paleniem papierosów i większością niepożądanych skutków. Ogromna różnorodność smaków i poziomów mocy sprostają oczekiwaniom każdego użytkownika. A o to przecież chodzi, prawda?