Co to jest Profil Zaufany?

dokumenty

Profil Zaufany to forma korzystania z usług urzędów w formie elektronicznej. Polega ona na tym, że można załatwiać wiele spraw urzędowych bez niepotrzebnej wizyty w urzędzie, wykorzystując na przykład aplikację mObywatel. Wszystko to dostępne jest bez opłat. Ta forma funkcjonuje w Polsce od wielu lat. W ostatnim czasie można zaobserwować spory postęp w tym zakresie. Coraz więcej spraw w różnych urzędach można załatwić za jego pośrednictwem. Co to Profil Zaufany, każdy  może znaleźć też pod linkiem https://isportal.pl/jak-zalozyc-profil-zaufany-mobywatel-isportal-pl/.

Co trzeba zrobić, aby mieć Profil Zaufany? 

To jest bardzo proste. Po pierwsze można założyć taki profil, wykorzystując fakt posiadania konta w banku, w szczególności w banku, który ma możliwość bankowości elektronicznej. Takich banków jest wiele. Warto, aby Państwo sprawdzili u siebie, czy bank, w którym posiadamy konto, daje taką możliwość. Jeśli tak jest, to założenie profilu zaufanego przez konto jest niezwykle proste. Wystarczy kilka kliknięć i można w kilka minut stać się posiadaczem profilu zaufanego, który daje sporo możliwości.

Do czego jest potrzebny Profil Zaufany?

Jest wykorzystywany do wygodnego załatwiania spraw w urzędach. W ostatnim czasie jest używany na przykład przy uruchamianiu i korzystaniu z aplikacji mObywatel. Ta nowość pozwala korzystać z urzędu w bardzo szerokim zakresie. Jest bardziej rozbudowana i nowoczesna niż dotychczasowy Profil Zaufany. Uruchomienie tej aplikacji jest możliwe między innymi za pomocą posiadanego Profilu Zaufanego, który identyfikuje użytkownika. Po zalogowaniu się można korzystać ze wszystkich dostępnych usług w Profilu Zaufanym mObywatel.   

mObywatel – Profil Zaufany co to jest i jak go założyć?

Jest to nowsza wersja znanego do tej pory Profilu Zaufanego. W pierwszym kroku pobiera się aplikację z jednego z dostępnych źródeł, wczytuje dokumenty, które chcemy tam przechowywać i mieć wygodny dostęp do nich. Następnie dokonuje się aktywacji konta. Można to zrobić przy użyciu dotychczasowego profilu lub w inny sposób. Jednym ze sposobów jest bank. Jeśli Państwo posiadają konto bankowe internetowe to można  przez niego założyć Profil Zaufany mObywatel. Inną możliwością założenia tego profilu jest wykorzystanie e-dowodu. Musi on zapewniać połączenie z komputerem. Jeśli ktoś z Państwa posiada podpis elektroniczny, również może  wykorzystać go do założenia tego konta.

Jakie są inne możliwości posiadania Profilu Zaufanego mObywatel?

Jeśli nie masz dotąd Profilu Zaufanego, można wykorzystać własne dane osobowe zebrane w zestaw zwany „moje ID”, który będzie służył do potwierdzania tożsamości w aplikacji. Ten zestaw ma dość szerokie zastosowanie, ponieważ można potwierdzać nim zarówno usługi w urzędach jak i w firmach komercyjnych. Dla bezpieczeństwa, zalecane jest to robić przez bezpieczne połączenia. W przypadku, jeśli nie mają Państwo konta w banku, wykorzystywany jest e-dowód celem potwierdzania tożsamości. Wymaga to jednak posiadania smartfona i odpowiednich programów. Zasadniczo, Profil Zaufany mObywatel zakłada się łatwo, instalacja i potwierdzanie danych są proste, co można zweryfikować na stronie Isportal.