Bez względu na to, czy wybierasz się na jednodniową, czy kilkudniową wycieczkę, musisz zatroszczyć się o to, by pod ręką zawsze mieć kilka niezbędnych przedmiotów, które sprawią, że cały wypad będzie komfortowym przedsięwzięciem na każdym etapie. Nawet krótki wypad wiąże się z pewnego rodzaju przygotowaniami, ponieważ na ogół pragniemy przygotować się na każdą ewentualność i zadbać o to, by w czasie wycieczki niczego nam nie brakowało. Od czego zacząć przygotowania i co zabrać na wycieczkę, by zapewnić sobie stuprocentowy komfort i bezpieczeństwo?

Podstawowy ekwipunek

Tworzenie listy potrzebnych rzeczy jest uwarunkowane długością wycieczki. Trzeba przecież wziąć pod uwagę fakt, że wycieczka z noclegiem może wymagać innego wyposażenia, ponieważ trzeba zaopatrzyć się w przedmioty zapewniające wygodę w takich okolicznościach. Warto wobec tego zacząć od kartki i długopisu i własnoręcznie spisać rzeczy, bez których nasze życie w czasie wycieczki może się skomplikować. Wbrew pozorom na Twojej liście powinny pojawić się nawet z pozoru banalne i oczywiste rzeczy, ponieważ w ferworze przygotowań na ogół o takich sprawach najczęściej zapominamy.

Czego nie może zabraknąć? Każda wycieczka wiąże się z pokonywaniem pewnych odległości pieszo lub środkiem transportu. Eksplorowanie nowych miejsc może wiązać się z tym, że niekoniecznie będziemy zorientowani w położeniu punktów, w których można zaopatrzyć się, np. w wodę. Butelki na wodę to najważniejszy element ekwipunku wycieczkowicza, zwłaszcza w sezonie letnim, aczkolwiek o odpowiedni poziom nawodnienia należy dbać o każdej porze roku. Warto wyposażyć się w butelkę turystyczną z dodatkowym filtrem, dzięki której będziesz mógł napełnić butelkę w dowolnym miejscu i nie martwić się o jej poziom czystości. Filtr wykona całą pracę za Ciebie.

Tego rodzaju butelki są niezwykle wygodnym atrybutem podczas pieszych wycieczek. Wiele modeli posiada specjalne haki w postaci breloka, które umożliwiają zamontowanie butelki przy plecaku. W ten sposób woda znajduje się zawsze pod ręką i nie zajmuje dodatkowego miejsca. Dobra butelka na wodę to podstawa każdej wycieczki, o czym pewnie niejedna osoba przekonała się na trasie. Pragnienie potrafi dać się we znaki, dlatego zawsze trzeba zadbać o dostęp do wodopoju.

Co zabrać na wycieczkę kilkudniową?

Nawet jeśli wybierasz się na wypad z zakwaterowaniem w hotelu, powinieneś uwzględnić kilka aspektów, które pomogą Ci przetrwać bez względu na okoliczności. Z całą pewnością warto wyposażyć się w podręczną apteczkę, w której nie zabraknie plastrów i tabletek przeciwbólowych. Pokonywanie długich dystansów może wiązać się z tym, że Twoje stopy odmówią posłuszeństwa, a nawet najwygodniejsze buty przestaną z Tobą współpracować. Plastry to niemal natychmiastowa ulga i czasami jedyna deska ratunku. Podobna sytuacja dotyczy tabletek przeciwbólowych. Posiadanie w zanadrzu przynajmniej jednego opakowania tabletek to komfort, że w razie nagłego bólu będziesz w stanie się z nim szybko uporać. Warto wziąć pod uwagę również środki zbijające gorączkę oraz środki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Być może w trakcie wycieczki nie użyjesz żadnego z tych asortymentów, aczkolwiek zapewnisz sobie komfort i świadomość, że jesteś przygotowany na nieprzewidywalne sytuacje.

Ubranie na wycieczkach

Niezależnie od tego, czy wybierasz się do ciepłych krajów, czy też Twoim celem podróży jest Islandia w porze zimowej, zróżnicowany ubiór jest absolutną podstawą. Pogoda potrafi spłatać figla nawet w miejscach, których nie podejrzewa się o załamania, niwecząc wszelkie plany. Termoaktywna bielizna w nieco chłodniejsze pory roku lub w miejscach, w których można spodziewać się zmiennej pogody, jest czymś, czego nie może zabraknąć w podstawowym ekwipunku. Tego rodzaju bielizna konstruowana jest z syntetycznych materiałów, które zapewniają doskonałą izolację i jednocześnie skutecznie odprowadzają wilgoć. Dzięki temu bez względu na warunki pogodowe będziesz mógł cieszyć się odpowiednią temperaturą. Warto również posiadać solidne i wygodne buty. Dla wielu podróżników to właśnie buty są warunkiem udanego wypadu. W tej materii nie warto oszczędzać. Większa inwestycja oznacza komfort, a ten jest absolutnie bezcenny.