Czy klimatyzacja jest zdrowa dla dzieci?

klimatyzacja

Z roku na rok na Polskę nachodzą coraz intensywniejsze fale upałów, przez co jeszcze więcej mieszkańców kraju zaczyna decydować się na zainwestowanie w klimatyzację domową w Kielcach. Nie jest w tym nic dziwnego, zważając na to, że męczenie się w przeciążonych od gorąca pomieszczeniach nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jednak decydując się na zakup urządzenia chłodzącego do domu warto jest zastanowić się, czy nie będzie to szkodziło dzieciom. Dużo mówi się o skutkach ubocznych klimatyzacji jakimi może być zwiększone ryzyko przeziębień, więc czy małe dzieci o zmniejszonej odporności dałyby sobie radę w pomieszczeniu, w którym ciągle działa klimatyzacja? Czy aby na pewno to urządzenie jest zdrowe dla dzieci?

Dzieci i klimatyzacja domowa – Kielce

Klimatyzatory są jednymi z tych urządzeń, które ludzie traktują jak zbawienie w dni, kiedy nawet sam asfalt topi się pod wpływem gorąca lejącego się z nieba. Chłód jaki od niej bije daje natychmiastową ulgę, dzięki której można wrócić do codziennych czynności i normalnego funkcjonowania. Tylko, czy klimatyzacja nie szkodzi dzieciom? Jest to jedno z bardzo dobrych pytań, które zadają sobie świeżo upieczeni rodzice jak i ci, którzy chcą zainwestować w system chłodzenia, ale posiadają małe pociechy. W momencie kiedy ryzykiem jest przegrzanie dziecka, klimatyzacja jest jak najbardziej odpowiednia, tylko trzeba jej używać z głową.

Małe dzieci, a już w szczególności noworodki nie potrafią regulować temperatury swojego ciała, tak samo dobrze jak dorośli. Z tego też względu są one bardziej narażone na przegrzanie oraz wiele innych problemów związanych z wysoką temperaturą, między innymi można wziąć pod uwagę odwodnienie, udar cieplny czy wyczerpanie. Jednak trzeba pamiętać też, że zbyt wychłodzone pomieszczenie również w takim przypadku nie wpłynie korzystnie na dziecko. Może się ono wychłodzić, przeziębić i tak dalej. Także, klimatyzacja jest jak najbardziej bezpieczna, ale tylko w momencie, kiedy są zachowane szczególne środki ostrożności.

Co jest ważne, aby dziecku nie zaszkodziła klimatyzacja domowa Kielce

Aby maluchowi faktycznie nie zaszkodziła klimatyzacja, należy stosować się do szczególnych zasad, dzięki którym niepotrzebna będzie wizyta u lekarza.

  1. Unikanie nagłych zmian temperatur jest obowiązkowe – jeżeli dziecko przebywało ciągle w klimatyzowanym pomieszczeniu, nie należy go od razu wyprowadzać do miejsca, gdzie temperatura będzie znacząco wyższa. W takiej sytuacji zalecane jest stopniowe zmienianie temperatury.
  2. Utrzymuj w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę dostosowaną do dziecka – zalecane jest utrzymywanie temperatury od 23 do 26 stopni Celsjusza.
  3. Należy używać klimatyzacji samochodowej z rozwagą – jak dobrze wiadomo system chłodzenia w samochodzie jest bardzo intensywny i może bezpośrednio dmuchać na dziecko. Warto unikać takich sytuacji, aby maluch nie był narażony na żadne przeziębienia. Różnica występująca między temperaturą w samochodzie, a na zewnątrz powinna wynosić maksymalnie 10 stopni Celsjusza.
  4. Dziecko musi być zawsze nawodnione, a jego skóra nawilżona – klimatyzacja słynie z tego, że wysusza skórę.