Jak stworzyć ogród marzeń?

Ogród marzeń wcale nie musi być duży. Wyjątkową przestrzeń do odpoczynku, ale także zabawy i spotkań towarzyskich można urządzić nawet na najmniejszym kawałku zieleni. Nie zawsze jest to łatwe, często wymaga pomysłowych rozwiązań i nieco więcej kreatywności niż w dużym ogrodzie, ale da się to osiągnąć. Jak zaprojektować ogród marzeń, aby każdy z domowników znalazł z nim przestrzeń dla siebie?

Ogród – jak urządzić go z pomysłem?

Ważne, aby każdy z mieszkańców znalazł w ogrodzie swoje miejsce. To znaczy, powinna być w nim zaplanowana przestrzeń na odpoczynek dla dorosłych, ale także kąt dla dzieci, jeśli są w domu. Oczywiście nie można zapomnieć o czworonożnych przyjaciołach, pies i kot także muszą mieć, chociażby najmniejszy skrawek ogrodu!

Przestrzeń na relaks dla dorosłych i dzieci

W ogrodzie mogą znaleźć się leżaki, bujane krzesła lub hamak. Całość umilą fantazyjne lampki, lampiony lub inne oświetlenie, umożliwiające przebywanie na zewnątrz także wieczorem lub nocą. Przyda się też, chociaż mały stolik na ulubioną kawę i herbatę lub jako miejsce do odłożenia ciekawej książki. Jak urządzić ogród, aby czuć się w nim dobrze? Jeśli w tym momencie pojawia się problem, być może powinieneś zostawić to zadanie profesjonalistom. Projektant ogrodów zrobi to perfekcyjnie i bez większego wysiłku, zgodnie z Twoimi wskazówkami. Dopasuje także pomysły do przestrzeni, jaką dysponujesz. Może warto skorzystać z takiej usługi, niż samemu tracić na to czas?

Jeśli miejsce na to pozwala, to dla dzieci można stworzyć naprawdę prawdziwie bajkową krainę do zabawy. Jak urządzić ogród z przestrzenią dla najmłodszych? Pomysłów jest nieskończenie wiele. Popularne są np. trampoliny albo drewniane domki. Huśtawka to obowiązkowy element ogrodowego placu zabaw. Przyda się też zjeżdżalnia i może jeszcze tyrolka. Jak zaprojektować ogród, żeby to wszystko się w nim zmieściło?

Miejsce dla roślin

Rośliny są nieodłączną częścią terenów wypoczynkowych. Jak zrobić ogród pełen ciekawych gatunków, które będą pasować do panującego klimatu i gleby? To zadanie także warto zostawić projektantowi ogrodów. Często to, co się podoba, nie zawsze jest możliwe do posadzenia w danym miejscu. Lepiej skonsultować wcześniej takie przedsięwzięcie z osobą, która zna się na rzeczy, niż później żałować wydanych pieniędzy i zmarnowanego czasu. Właściwie to nie każdy potrzebuje fantazyjnej roślinności w swoim ogrodzie. Niektórym do szczęścia wystarczy jedynie piękny, zielony trawnik. On także wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachwycał.

Przestrzeń dla gości

W ogrodzie nie może zabraknąć miejsca do biwakowania z rodziną lub znajomymi. Kto nie lubi sezonu grillowego i wieczorów spędzonych w ogrodzie przy blasku księżyca i ogrodowych lampkach? Jak zaplanować ogród, aby można było bez obaw zapraszać do niego gości? Przyda się miejsce na postawienie grilla, palenisko odpowiednio zabezpieczone lub murowany grill, w przypadku którego nie trzeba martwić się o jego składanie i rozkładanie. Dodatkowo warto kupić stół i krzesła oraz wygodne poduszki. Jeśli miejsce na to pozwala, można stworzyć boisko, na którym odbędą się rozgrywki drużynowe, np. w siatkówkę lub koszykówkę. W końcu dawka ruchu podczas biwakowania jest jak najbardziej wskazana.

Czy da się to wszystko pogodzić?

Być może wydaje się to trudne, aby zmieścić tyle atrakcji w ogrodzie. Jednak oczywiście da się to zrobić z odpowiednim planem, żeby wszystko harmonijnie ze sobą współgrało. Jeśli aranżujesz przestrzeń sam, przemyśl dokładnie każdy krok, a najlepiej zaplanuj wszystko i dopiero wtedy przejdź do działania. Kupowanie wszystkiego „na ślepo” nie jest wskazane i może okazać się zgubne. To strata czasu i pieniędzy. Natomiast, jeśli powierzasz to zadanie specjalistom, nie masz się o co martwić. Osoba, która zna się na projektowaniu ogrodów i ma tym fachu doświadczenie, zrobi to bez większego problemu. Musisz tylko dokładnie poinformować ją, czego oczekujesz i jak ma wyglądać Twój ogród marzeń. W końcu każdy ma inne pragnienia i nikt nie odgadnie Twoich pomysłów, jeśli wprost o nich nie powiesz.