Jak zlikwidować rozstępy?

rozstępy

Rozstępy to blizny, które mogą powodować u wielu osób kompleksy i obniżać samoocenę. Są to podłużne pasma na skórze, które swoim wyglądem przypominają blizny. Najczęściej pojawiają się w okolicy ud, bioder, ramion, a także piersi i brzucha. Powstają na skutek gwałtownego rozciągania się skóry, co powoduje uszkodzenia włókien kolagenowych odpowiedzialnych za prawidłową sprężystość skóry. Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się rozstępów, zapraszamy do poniższego wpisu, w którym omawiamy najskuteczniejsze sposoby na walkę z tym problemem. 

Przyczyny pojawiania się rozstępów 

Rozstępy to podłużne blizny zlokalizowane najczęściej w okolicy bioder i brzucha, jednak mogą pojawiać się także na pośladkach, ramionach, piersiach czy łydkach. Świeże rozstępy mają kolor fioletowy, natomiast wraz z upływem czasu ich intensywność maleje i stają się białe. Mylne jest przekonanie, że rozstępy dotykają wyłącznie kobiet, ponieważ mogą pojawiać się także na ciele mężczyzn. Przyczyną pojawienia się rozstępów jest gwałtowne rozciągnięcie się skóry, więc na rozstępy narażone są przede wszystkim kobiety w ciąży. Rozstępy pojawiają się także na ciele nastolatków, u których w niedługim czasie następuje wzrost i zmiana kształtu sylwetki, spowodowana na przykład zaokrągleniem bioder czy wzrostem piersi. Problem rozstępów spotyka także osoby intensywnie ćwiczące siłowo, u których obserwuje się niezwykle szybki rozrost mięśni. Co ciekawe, rozstępy towarzyszą także osobom odchudzającym się i na dietach redukcyjnych, u których następuje gwałtowny spadek wagi. 

Rozstępy- jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Osoby, u których pojawiły się rozstępy, dokładają wszelkich starań, by pozbyć się ich z ciała. Okazuje się niestety, że nie jest to do końca możliwe do osiągnięcia domowymi sposobami czy kosmetykami. Owszem, regularna pielęgnacja ciała i masowanie problematycznych miejsc może przynieść zadowalające efekty w postaci mniej widocznych rozstępów, jednak nie da się pozbyć ich całkowicie. W walce z rozstępami pomocne okazują się przede wszystkim szczotki do ciała o twardym włosiu, które pomagają pobudzić włókna kolagenowe. W codziennej pielęgnacji warto uwzględnić balsamy i kremy dedykowane dla kobiet w ciąży, które są skuteczne w zapobieganiu pojawiania się rozstępów i przyczyniają się do niwelowania widoczności już powstałych zmian. Tego typu kosmetyki w swoim składzie zawierają cenne dla skóry oleje, które przywracają skórze elastyczność, nawilżają, a dodatkowo wyrównują jej koloryt. 

Rozstępy – jak się pozbyć ich w gabinetach kosmetologicznym? 

Wiemy już, że przy pomocy produktów pielęgnacyjnych możliwe jest zmniejszenie widoczności powstałych już pręg na ciele, jednak nie ich całkowite usunięcie. Nie jest jednak powiedziane, że rozstępów nie da się trwale usunąć z ciała. Jak zlikwidować rozstępy? Z pomocą przychodzą zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. W celu usunięcia rozstępów zalecany jest przede wszystkim jeden z zabiegów przy użyciu lasera, który natychmiastowo poprawia strukturę skóry i wyrównuje jej koloryt. Ponadto laser pobudza włókna kolagenowe, co sprawia, że zabieg jest bardzo skuteczny i daje zadowalające rezultaty, nawet w przypadku długoletnich rozstępów. Klinika kosmetologii w Warszawie to jedno z miejsc, gdzie osoby chcące pozbyć się podłużnych pręgowatych zmian na ciele mogą udać się na konsultacje i wybrać odpowiedni zabieg dla siebie. Każda seria zabiegów przy pomocy lasera jest poprzedzona konsultacją, by lekarz medycyny estetycznej dokonał oceny, ile zabiegów da satysfakcjonujące efekty i jaki będzie finalny koszt. Inną równie skuteczną metodą są zabiegi z wykorzystaniem urządzenia nazywanego dermapen, który przypomina kształtem długopis. Polega na punktowym nakłuwaniu miejsc dotkniętych rozstępami i aplikowaniu substancji czynnych, które wnikają w głębokie warstwy skóry. Aplikowane substancje czynne odpowiedzialne są za zwiększenie elastyczności skóry oraz krążenia krwi, co pobudza skórę do regeneracji i w efekcie niweluje widoczność blizn na ciele.