Jak zwalczyć pająki w domu?

Niektórzy, zgodnie z przesądem, uważają, że pająki w domu lub mieszkaniu są szczęśliwym znakiem. Większość z nas jednak postrzega je jako utrapienie, którego ciężko się pozbyć. Jak usunąć tych niechcianych lokatorów z naszego domu? Czy istnieje skuteczny środek na pająki?

Jak zapobiegać pojawieniu się pająków w domu?

Zapewne większości z nas dom, w którym pojawiają się pająki, kojarzy się z zaniedbaniem oraz brudem, jednak nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mogą one bowiem pojawić się również w tych domach, w których jest czysto. Nasuwa się jednak pytanie: skąd się biorą pająki? Faktem jednak pozostaje to, że resztki jedzenia, okruszki czy trudno dostępne zakamarki, w których ciężko zadbać o czystość – to czynniki, które są lubiane przez pająki. Żywią się one innymi owadami, dlatego też warto dołożyć starań, by w naszym mieszkaniu nie było much, pluskiew, prusaków czy muszek owocówek. Kluczowe jest regularne sprzątanie szczególnie tych pomieszczeń, w których nie przebywamy zbyt często. Papierowe kartony, pudła czy też inne akcesoria służące do przechowywania mogą być doskonałą kryjówką dla owadów, a co za tym idzie – również dla pająków. Warto zatem kartonowe pojemniki zastąpić tymi szczelnymi, wykonanymi z plastiku.

Skutecznym sposobem na zapobieganie pojawieniu się pająków jest również zainstalowanie moskitiery w oknach. Dzięki temu pajęczaki oraz pozostałe owady nie będą miały jak dostać się do wnętrza naszego domu.

Domowe sposoby na pająki

Zanim sięgniemy po chemiczny środek na pająki, warto zapoznać się z domowymi sposobami na ich zwalczanie. Jak się okazuje, istnieje całkiem sporo sposobów na to, by pozbyć się niechcianych gości. Jednym z nich jest zastosowanie cytryny, która może być bardzo skuteczna w walce z pajęczakami. Sokiem należy skropić te miejsca, w których często przebywają pająki, czyli futryny, progi czy framugi. Zapach, który na nich pozostanie, powinien zadziałać odstraszająco.

Podobnie jak cytryna, tak i mięta nie jest lubiana przez pajęczaki. Olejek miętowy może być zatem idealnym sposobem na pozbycie się pająków. Należy wymieszać go z wodą, zaś powstałym roztworem spryskać miejsca, w których najczęściej możemy je spotkać. Podobny efekt może przynieść zastosowanie mieszanki octu i wody – ten roztwór ma jednak specyficzny zapach, często nielubiany również przez samych domowników. Aby nasze działania były skuteczne, powstałą miksturą powinniśmy spryskiwać określone miejsca co najmniej raz w tygodniu. Miętę możemy zasadzić w naszym przydomowym ogródku, co również może skutecznie odstraszyć wszystkich niechcianych gości.

Zbierane jesienią żołędzie i kasztany też mogą pomóc w wyeliminowaniu pająków. Wszystkie to za sprawą zapachu, który wytwarzają – drażniącego dla pajęczaków. Rozłożone na parapecie lub w koszyku oraz we wszystkich miejscach powstawania pajęczyn, mogą skutecznie pozbyć się problemu.

Jaki środek na pająki wybrać?

W sklepach znajdziemy szeroki wybór produktów, które mają na celu zwalczanie pajęczaków. Oferuje je m.in. sklep Vigonez, który w swoim asortymencie posiada zarówno koncentrat, jak i spray do walki z pająkami. Decydując się na zakup sprayu, możemy nie tylko zwalczyć pająki, lecz także usuwać pozostawione przez nie pajęczyny. Przeznaczony jest on do zamkniętych pomieszczeń. Jego działanie jest na tyle silne, że skutecznie zabezpiecza wszelkie miejsca przed tworzeniem się w nich pajęczyn. Mimo to nie musimy się obawiać o jego wpływ na ludzi, gdyż jest całkowicie bezpieczny dla otoczenia. Jego zastosowanie nie pozostawia widocznych plam ani osadów.

Innym skutecznym środkiem na pająki może być specjalny odstraszacz. Jest to urządzenie, które po podłączeniu do kontaktu emituje ultradźwięki. Nowoczesne modele są całkowicie bezpieczne i nieuciążliwe zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych. Ich działanie jednak ogranicza się do określonej przestrzeni – może być to jedno lub dwa pomieszczenia. W przypadku dużego domu należy zainwestować w kilka tego rodzaju urządzeń, by na dobre pozbyć się wszystkich niechcianych lokatorów.