Kto wybiera i płaci za obrączki ślubne?

Ślub i wesele to nie tylko najważniejsze wydarzenie w życiu dwojga kochających się ludzi, ale także część tradycji rodzinnej, wpisującej się w kulturę danego kraju. Nie bez kozery mówimy co kraj, to obyczaj. Odnosi się to także do organizacji ślubu i uroczystości weselnej oraz dzielenia się kosztami, które w Polsce rządzą się swoimi żelaznymi zasadami. Coraz częściej jednak państwo młodzi, którzy idą z duchem czasu, odchodzą od tradycyjnych zasad dotyczących planowania wesela. I choć powielane są nadal pewne stałe elementy typu weselne zabawy i tańce, a niektóre przesądy weselne związane z ubiorem czy zakazem widywania przez pana młodego sukni ślubnej małżonki wciąż są na czasie, tak samo przygotowanie i finansowanie tej ceremonii uległy zmianie.

Tradycje związane z organizacją wesela

Jeszcze kilkanaście lat temu obie rodziny młodej pary dzieliły się obowiązkami związanymi z organizacją wesela. Jeśli chodzi o Pana młodego, to na nim spoczywał obowiązek zamówienia alkoholu, zorganizowanie orkiestry na wesele oraz zakup obrączek ślubnych. Rodzice od strony Panny młodej mieli za zadanie zamówienie sali, poczęstunku oraz załatwienie spraw związanych ze ślubem kościelnym, co w praktyce oznaczało dopięcie na ostatni guzik całego wydarzenia. Tradycyjnie to właśnie rodzice Panny młodej mieli pokrywać koszty związane z organizacją uroczystości weselnej. Dziś ten konserwatywny podział zdaje się odchodzić do lamusa. Państwo młodzi najczęściej mieszkają ze sobą już przed ślubem, co jest równoznaczne z dzieleniem domowego budżetu. Stąd też zazwyczaj postanawiają samodzielnie pokryć koszty wesela i związanych z nim przygotowań, co jest odpowiedzialną i świadomą decyzją, pozwalającą na uniknięcie spięć o finanse obu rodzin.

Wybór obrączek ślubnych

Obrączki ślubne to symbol wiecznego uczucia między dwojgiem małżonków, bowiem od chwili ślubu noszą je na dłoni do końca życia. Młoda para najczęściej wybiera sama zestaw obrączek ślubnych. Wspólnie odwiedzają różne salony jubilerskie w poszukiwaniu modelu, który przypadnie im do gustu. Ten schemat jest jak najbardziej racjonalny, bowiem to właśnie państwo młodzi będą nosić obrączki na co dzień, zatem sami najlepiej zdecydują o tym, które pierścionki podobają się obojgu z nich, a jednocześnie mogą od razu dobrać pasujący im rozmiar. Dodatkowo istnieje możliwość spersonalizowania obrączek, dlatego przy wspólnym wyborze pierścionków młoda para ma także okazję zamówić grawerowanie, czy to z datą, kiedy staną na ślubnym kobiercu, czy to z ich imionami, co sprawia, że obrączki będą dla obojga czymś wyjątkowym. W przypadku, kiedy tylko Pan młody decydował o wyborze obrączek ślubnych, para nie miała możliwości takich konsultacji, bowiem Pani młoda nie była dopuszczana do głosu.

Kto płaci za obrączki ślubne?

Mimo tego, że tradycyjny podział kosztów wydaje się współcześnie niesprawiedliwy i państwo młodzi dzielą się kosztami, czasem pokutuje przekonanie, że to właśnie Pan młody powinien nie tylko wybrać obrączki, ale także za nie zapłacić, szczególnie w rodzinach, gdzie przywiązuje się dużą wagę do tradycji. W sytuacji, kiedy to rodzice decydują w całości o kosztach związanych zarówno ze ślubem, jak i weselem, wydaje się, że państwo młodzi nie będą mieć w tej kwestii za dużo do powiedzenia i to rodzice pary podejmą ostateczną decyzję. Jeśli zaś obie rodziny są zwolennikami bardziej nowoczesnego i luźnego podejścia, wspólnie decyduje się, kto kupuje obrączki ślubne bądź ich koszty pokrywają bardziej majętni rodzice. Najprostszym rozwiązaniem jest podzielenie się kosztami między młodą parą, co zazwyczaj ma miejsce wtedy, kiedy para już od jakiegoś czasu wspólnie rozporządza pieniędzmi oraz oboje pracują i zarabiają na swoje utrzymanie. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że samodzielne opłacenie obrączek ślubnych Pan młody stawia sobie jako punkt honoru i nie pozwala narzeczonej uczestniczyć w kosztach, co jest też swego rodzaju deklaracją jego uczuć i szacunku do przyszłej małżonki, choć niektórzy postrzegają to jako zbędną rycerskość.