Fartuch jednorazowy – właściwości, zastosowanie

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów odzieży ochronnej. Jest ona przeznaczona do wykorzystywana w różnych celach. Do grona godnych polecenia produktów zaliczają się fartuchy jednorazowe. Znajdują one szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży medycznej. Nic w tym dziwnego, ponieważ dobrze dopasowana odzież ochronna gwarantuje skuteczną ochronę pola operacyjnego. Dlatego zarówno lekarz, jak i pozostałe osoby biorące udział w operacji powinny korzystać z odzieży ochronnej obejmującej czepki, rękawiczki czy też fartuchy. Warto dowiedzieć się czegoś więcej przede wszystkim na temat fartuchów.

Jednorazowe fartuchy do zastosowań medycznych

Fartuch chirurgiczny jest jednym z podstawowych elementów odzieży, z którego korzysta personel medyczny podczas operacji, różnych badań czy też czynności terapeutycznych, jednak najczęstszym zastosowaniem takiego fartucha jest wykorzystywanie go do zapewniania odpowiednio wysokiego poziomu higieny i ochrony pola operacyjnego. Bardzo ważnym zadaniem spełnianym przez fartuchy jednorazowe medyczne jest ochrona prywatnych ubrań lekarza przed zabrudzeniami wywoływanymi przez szkodliwe substancje czy też krew operowanego pacjenta. Poza tym należy pamiętać, że fartuchy takie są w pełni sterylnymi produktami, więc nawet w przypadku bezpośredniego kontaktu z ciałem pacjenta nie trzeba martwić się żadnymi zakażeniami, zanieczyszczeniami oraz innymi niepożądanymi efektami.

Co warto wiedzieć na temat fartuchów chirurgicznych?

Istotną sprawą jest właściwe dopasowanie ubrania, jakim jest fartuch chirurgiczny jednorazowego użytku do wymagań konkretnej operacji lub zabiegu chirurgicznego. Nie wszystkie zabiegi i operacje przeprowadzane przez chirurgów są długie i skomplikowane. Bardzo często lekarze tacy mają do wykonania prostsze zabiegi o niskim stopniu skomplikowania i krótkim czasie trwania. W takim przypadku fartuchy jednorazowe nie muszą zapewniać bardzo wysokiej ochrony przez długi czas. W związku z tym na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów takich elementów garderoby medycznej. Wiele firm produkuje i sprzedaje prostsze oraz tańsze modele przeznaczone właśnie do takich prostszych zabiegów. Najczęściej fartuchy jednorazowe medyczne są wytwarzane z włókniny polipropylenowej charakteryzującej się niską gramaturą. Taki skład odzieży medycznej gwarantuje lekkość oraz wysoki poziom komfortu. Takie lżejsze fartuchy nadają się również do użytkowania podczas dłuższych i cięższych operacji, jednak w takim przypadku konieczne jest nałożenie dodatkowego fartucha wyprodukowanego z folii typu LDPE.

Fartuchy jednorazowe do najbardziej skomplikowanych operacji

Oczywiście lekarze chirurdzy wykonują również wiele bardzo skomplikowanych i trudnych operacji, które wymagają od lekarzy dużych nakładów pracy. W przypadku takich zabiegów i operacji konieczne jest zainwestowanie w fartuchy jednorazowe medyczne charakteryzujące się wysoką odpornością na działanie różnych cieczy (takich jak krew pacjenta, który może stracić jej sporo w czasie zabiegu). Dodatkowo fartuchy stworzone z myślą o najcięższych operacjach są wykonane z materiałów, które się nie kruszą po upływie dłuższego czasu, co może mieć miejsce po paru godzinach operacji w tańszym i lżejszym fartuchu. Zwykle z kruszeniem mamy do czynienia na mankietach oraz miejsca, w których rękaw łączy się z tułowiem.

Kto jeszcze może korzystać z fartuchów jednorazowych medycznych?

Warto zaznaczyć, że oprócz lekarzy i pielęgniarek, w zabiegach medycznych mogą brać udział różni obserwatorzy. Są to między innymi studenci medycyny, którzy poprzez obserwowanie operacji przygotowują się do wykonywania zawodu lekarza. Takie osoby również muszą mieć zapewnioną ochronę własnej odzieży i ciała. W związku z tym powinny zakładać fartuchy z fizeliny, które dodatkowo gwarantują ochronę pola operacyjnego. Niezależnie od przypadku należy inwestować w fartuchy jednorazowe wysokiej jakości, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa na sali operacyjnej zarówno dla personelu medycznego, jak i dla pacjenta.