Odmiana ziemniaków Jurek – czym się charakteryzuje i do jakich zastosowań jest najlepsza?

ziemniaki

Ziemniaki to niezwykle ciekawe warzywo, które różni się smakiem, konsystencją i sposobem uprawy w zależności od odmiany. Można je podzielić na trzy podstawowe kategorie, określane także jako typy kulinarne. Każdy z nich posiada określone właściwości, na podstawie których można zdecydować, która odmiana będzie najbliższa naszym osobistym preferencjom czy możliwościom glebowym posiadanej ziemi uprawnej. Ziemniaki Jurek to jedna ze średnio wczesnych odmian, charakteryzujących się dużymi, stabilnymi, rzadko zdeformowanymi plonami. Jakim typem są ziemniaki Jurek, do czego są używane i gdzie znajdą największe zastosowanie?

Co warto wiedzieć o ziemniakach?

Zarówno jako konsument, jak i producent, warto mieć świadomość właściwości określonych odmian ziemniaków. Klienci mają prawo wiedzieć, czym charakteryzuje się określony typ ziemniaka i gdzie znajdzie on najlepsze zastosowanie. Producenci powinny mieć natomiast szerszą wiedzę o właściwościach danej odmiany, co pozwoli na dostosowanie określonego gatunku do wymagań glebowych posiadanej ziemi uprawnej. Przyniesie to wymierne korzyści, w postaci dużej ilości plonów, a co za tym idzie, korzystnych wyników finansowych z uprawy ziemniaka. Ziemniak Jurek to jedna z odmian, która powstała w wyniku krzyżówki. Badania wykazują znaczny wzrost popularności tej odmiany zarówno na arenie polskiej, jak i międzynarodowej.

Jakim typem są ziemniaki Jurek? | Typy kulinarne

Wśród odmian ziemniaków wyróżniamy ich trzy typy: A, B oraz C. Klasyfikacja każdej z odmian opiera się na dokładnej analizie jej właściwości.

  • Typ A, nazywany także typem sałatkowym, to grupa odmian ziemniaków, która ma zwartą strukturę, trudną do rozgotowania. Jak sama nazwa wskazuje, odmiany z tej kategorii doskonale sprawdzą się do sałatek oraz zup. Za jedną z najlepszych odmian z tej kategorii uchodzi Denar.
  • Typ B, inaczej typ ogólnoużytkowy, to najpopularniejsza grupa odmian, charakteryzująca się doskonałą wytrzymałością na obróbkę termiczną, jak np. smażenie. Ziemniaki typu B są najczęściej wybieraną opcją przy smażeniu frytek i gotowaniu zup. Popularne odmiany to np.: Bellarosa, Ingrid, Irga, czy właśnie ziemniaki Jurek.
  • Typ C, czyli typ mączysty, to grupa ziemniaków, która wyróżnia się suchością i sypkością po ugotowaniu. Posiada wysoki poziom skrobi, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy takich daniach jak kopytka, purée, placki ziemniaczane lub pyzy. W tej kategorii znajduje się m.in. Bryza, Melody.


Ziemniak Jurek – szczegółowa charakterystyka

Ziemniaki Jurek to odmiana uzyskana ze skrzyżowania Vinety i Danusi. Jest to ziemniak średnio wczesny, charakteryzujący się wysoką wytrzymałością na szereg czynników zewnętrznych dzięki tendencji do tworzenia grubych, okrągło-owalnych i zwartych bulw. Barwa bulw w przypadku tej odmiany jest wyraźnie żółta. Roślina zagnieżdża swoje korzenie głęboko w redlinach, co pozwala na skuteczną ochronę termiczną. Ziemniaki Jurek nie mają wygórowanych wymagań glebowych i nawozowych. Lubią lekkie gleby, jednocześnie wykazując wysoką odporność na susze. Doskonale smakują nawet przy długim okresie przechowywania nie tylko z uwagi na walory smakowe, ale i niską tendencję do zarażeń chorobami przechowalniczymi. Z roku na rok liczba rolników decydujących się na uprawę ziemniaków Jurek znacząco się zwiększa.

Ziemniaki Jurek – opinie

Ziemniaki Jurek sprawdzą się zarówno do purée, pyz, kopytek, jak również w przypadku standardowej formy podania, czyli tzw. ziemniaków z wody. Sypkość odmiany Jurek pozwala także na zastosowanie jej w zupach, np. w celu zagęszczenia, nadania kremowej konsystencji. Dzięki wysokiej zawartości skrobi będą też doskonałym wyborem do uwielbianych przez znaczną część Polaków – placków ziemniaczanych. Warto pamiętać, że im dłużej przechowywane są ziemniaki, tym mniejsza zawartość wody w ich składzie. Dlatego właśnie do produkcji takich wyrobów jak placki, kopytka, pyzy czy kluski śląskie, wybiera się starsze plony, które spędziły kilkanaście tygodni w zaciemnionym i chłodnym miejscu. Uniwersalne przeznaczenie sprawia, że odmiana ta cieszy się dobrymi opiniami wśród konsumentów.