Czy istnieją ukryte koszty wynajmu samochodu?

samochód

W momencie, kiedy wynajmujemy samochód to musimy liczyć się z tym, że możemy mieć w umowie ukryte koszty. Za złamanie niektórych paragrafów umowy możemy otrzymać karę za złamanie postanowień zawartych w umowie. Dlatego zawsze należy czytać umowę dokładnie od początku do końca. W razie wątpliwości można zapytać się przedstawiciela wypożyczalni, dlaczego znajduje się taki podpunkt umowy oraz czy nie można negocjować jego zmiany. Trzeba pamiętać, że w momencie wypożyczenia samochodu odpowiedzialność za niego przechodzi na nas, dlatego powinniśmy być świadomi wszystkich warunków, które są zwarte w umowie wynajmu.

Koszty wynajmu samochodu, które ponosimy w momencie zawarcia umowy z wypożyczalnią

Trzeba pamiętać, że do kosztów wynajmu samochodu wliczają się też ubezpieczenia, które mają nas chronić w momencie kolizji lub innego zdarzenia. Większość firm ma zawarte w cenie koszty ubezpieczenia, ale jednak niektóre wypożyczalnie pytają się klientów, czy chcą dokupić dodatkowe ubezpieczenie. Warto o to zadbać, abyśmy mieli odpowiednie ubezpieczenie, bo w przypadku wypadku możemy być narażeni na duże koszty, kiedy my bylibyśmy sprawcami zdarzenia. Zawsze powinniśmy przeczytać w umowie lub zapytać się przedstawiciela firmy jak wygląda u nich kwestia ubezpieczenia. Kiedy chcemy zakupić dodatkowe ubezpieczenie to trzeba sprawdzić, czy ono będzie obejmowało prowadzenie aut wypożyczonych. W takim przypadku, kiedy spowodujemy wypadek autem wypożyczonym to możemy w przyszłych latach mieć podwyższoną ratę za ubezpieczenie naszego samochodu prywatnego. Dlatego też lepiej jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które sprawi, że w razie takiej sytuacji nie będą podwyższane składki na ubezpieczenie.

Poszczególne podpunkty w umowie wynajmu, które mogą spowodować dodatkowe koszty

Na to, ile kosztuje wynajem samochodu z wypożyczalni wpływa kilka czynników. Niektóre wypożyczalnie ustalają dzienny limit kilometrów, jaki możemy zrobić samochodem. Po jego przekroczeniu oczywiście zapłacimy karę za jego przekroczenie. Można oczywiście limit podnieść, ale w takim przypadku trzeba liczyć się też z większym kosztem wynajmu auta. Kolejną zmienną, która może wpłynąć na to ile kosztuje wypożyczenie samochodu jest to ile paliwa musi być w baku, aby wypożyczalnia nie naliczyła dodatkowych pieniędzy za wynajęcie samochodu. W tej chwili w większości takich firm przyjmuje się, że klient dostaje samochód z pełnym bakiem. Dlatego też, kiedy oddaje samochód to ilość paliwa powinna się zgadzać, aby nie trzeba było dodatkowo płacić za małą ilość litrów. Możemy też liczyć się z dodatkową dopłatą w momencie, kiedy zwracamy samochód w inne miejsce niż go odebraliśmy. Kwota za zwrócenie będzie różna i zależna od lokalizacji danego miejsca od punktu docelowego. Za dodatkową opłatą możemy zapewnić sobie dostarczenie samochodu pod dom, ale też jego odbiór przez przedstawiciela wypożyczalni.

Zapłacimy dodatkowo w momencie, kiedy zwrócimy samochód do wypożyczalni po czasie. Na umowie jest zawarta ta kwota. Tak naprawdę przekroczenie czasu o pół godziny spowoduje naliczenie opłaty za użytkowanie samochodu za następny dzień. Często będziemy też musieli zapłacić dodatkową opłatę w momencie, kiedy będziemy chcieli, aby kierowała osoba, która nie podpisywała umowy. W takim momencie nawet nasza małżonka lub nasze dziecko nie mogą nim kierować i w razie kolizji możemy płacić wtedy odszkodowanie z własnej kieszeni, ponieważ nie dopełniono warunków umowy.

Trzeba szczególnie dobrze analizować poszczególne oferty wypożyczalni w danych miastach, bo warunki umowy w każdej firmie mogą się różnić. Kiedy chcemy wypożyczyć samochód w Krakowie to warto spojrzeć na ofertę firmy  https://spectrumcars.pl/wypozyczalnia-samochodow-krakow/, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia bardzo różnorodnych pojazdów. Zawsze należy przejrzeć dobrze umowę przed jej podpisaniem, aby nie narazić się na dodatkowe niepotrzebne koszty, ale też móc spokojnie podróżować nie martwiąc się o odpowiednie ubezpieczenie.