Jak dbać o skórzaną kanapę, aby służyła przez długie lata?

sofa

Skóra zawsze jest modna i właściwe w każdym pomieszczeniu może wyglądać bardzo dobrze. Niestety wyroby z tego materiału wymagają specjalnej pielęgnacji, by służyły nam przez wiele lat i wyglądały jak nowe. Co zrobić, by zachować skórzaną kanapę w jak najlepszej formie? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł

Jak dbać o skórzaną kanapę?

Wiele osób decyduje się na przykrycie skórzanych mebli i trzeba przyznać, że jest to sposób bardzo efektywny. Pytanie, czy jest również efektowny? W sklepach dostać można naprawdę eleganckie narzuty na narożnik wykonane ze skóry, ale zabierają one meblom ich niepowtarzalny wygląd. Przykryta skóra bez wątpienia nie wygląda dobrze i nawet najładniejsza narzuta nie będzie tego w stanie zmienić.

Wyjątkiem mogą być przykrycia częściowe, które nie zasłonią całej powierzchni kanapy czy narożnika. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy zadbać, by narzuta była jak najlepszej jakości i dobrze wyglądała w połączeniu z danym meblem. Zanim jednak przykryjemy nasze meble, warto dowiedzieć się, jak pielęgnować skórzaną kanapę, by przetrwała przez długie lata bez uszczerbku na swoim wyglądzie.

Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja dobrze zabezpiecza meble wykonane ze skóry i zwiększa ich wytrzymałość. Dzięki prostym zabiegom jesteśmy w stanie sprawić, że żadne zabrudzenia nie będą wnikać, wgłąb skóry i w zasadzie niemożliwe stanie się jej poważne zabrudzenie. Co więc zrobić, by odpowiednio zaimpregnować takie meble i cieszyć się pięknym wyglądem przez cały okres eksploatacji?

Czy odkryta sofa musi być ciągle brudna?

Oczywiście, że nie. Wbrew pozorom i powszechnej opinii kanapa ze skóry nie brudzi się bardziej od mebli wypoczynkowych obitych innymi materiałami. Wręcz przeciwnie! Dobrze zaimpregnowana skóra jest zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu czystości. W przypadku, gdy delikatnie się ubrudzi, wystarczy wytrzeć całość mokrą szmatką i z powrotem wygląda jak nowa. To takie proste!

Oczywiście uzyskanie tego efektu wymaga pielęgnacji odpowiednimi preparatami. Jak dbać o kanapę skurzaną, by łatwo było ją czyścić? Tak naprawdę warto stosować dwa preparaty. Jeden do okresowego wywabiania plam, drugi do impregnowania. Takie pielęgnowanie skórzanych mebli 2-3 razy w roku sprawia, że meble z tego materiału są całkowicie odporne na większość zabrudzeń. Czym pielęgnować skórzaną kanapę, by wydłużyć jej żywotność?

Systematyczne czyszczenie i impregnacja zapewniają piękny wygląd i odporność na zabrudzenia

Wiele osób pytając, jak dbać o skórzaną kanapę, wyobraża sobie, że odpowiedź będzie bardzo skomplikowana, bo przecież skóra wymaga ciągłego pastowania i stałego nadzoru, a każda nowa plama sprawia, że musimy wzywać ekipę specjalistów, by się jej pozbyć. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Skórzane meble wymagają okresowej pielęgnacji – to prawda. Aby były dobrze zabezpieczone wystarczy jednak co kilka miesięcy wykorzystywać stworzone do tego preparaty czyszczące i zabezpieczające. Czyszczenie polega na wcieraniu środka za pomocą niewielkiej gąbki. Im lepszy produkt wybierzemy, tym mniej pracy nas czeka. Pamiętajmy, by trzeć kanapę z takim samym naciskiem i podobną intensywnością. Nie możemy skupiać się tylko na jednym miejscu, bo efekt może nie być zadowalający. Po wyczyszczeniu sofy czy narożnika pozostaje odczekać chwilę do całkowitego wyschnięcia.

W kolejnym kroku przeprowadza się zabezpieczenie skóry środkiem konserwującym. Nanosimy go na meble delikatną szmatką i wcieramy okrężnymi ruchami. Po zakończeniu tej czynności warto pozostawić kanapę do całkowitego wyschnięcia. Czas ten w zależności od warunków powinien wynosić około 12-24 godzin. Po tym czasie meble są gotowe do użytku i odpowiednio zabezpieczone. Jak dbać o kanapę ze skóry ekologicznej? Tutaj sytuacja wygląda podobnie, z tym że ekoskóra jest zdecydowanie mniej odporna i nawet dobrze zabezpieczona nie zapewni tak dobrych właściwości jak skóra naturalna. Ma jednak jedną dużą zaletę, jest sporo tańsza.