Co to jest Adobe Creative Cloud i jak działa?

aparat

Adobe Creative Cloud to kolekcja ponad 20 aplikacji i usług na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne do obróbki fotografii, edycji wideo, projektowania graficznego, tworzenia stron internetowych i nie tylko. Wcześniej firma Adobe oferowała pojedyncze produkty z możliwością wieczystego użytkowania (licencja Adobe dożywotnia), w tym Lightroom i Photoshop, a także pakiety oprogramowania zawierające kilka produktów, takich jak Adobe Creative Suite. Właściciele starszych aplikacji Adobe Photoshop CS6 nadal mają możliwość użytkowania ich bez subskrypcji, ale nie mogą korzystać z aktualizacji i pomocy technicznej. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie najczęstsze pytania dotyczące tej kolekcji, w tym najważniejsze: jak działa Adobe Creative Cloud, co to tak właściwie jest i do czego się przydaje.

Adobe creative cloud – co to jest?

W przypadku tej kolekcji Adobe licencja obejmuje wiele aplikacji dla fotografów, edytorów wideo, projektantów oraz innych kreatywnych profesjonalistów i entuzjastów. Dla fotografów najbardziej użytkowymi programami są Lightroom i Photoshop, ale popularne w branży są również: Acrobat (PDF/podpisywanie online), Illustrator, Spark (wizualne opowiadanie historii), Portfolio (spersonalizowane strony internetowe). Oprócz aplikacji na komputery licencja Adobe oferuje również bezpłatne aplikacje mobilne na systemy Android i iOS, w tym Lightroom Mobile i Photoshop Mobile. Aplikacje mobilne mogą być używane bezpłatnie przez czas nieokreślony, ale funkcje, takie jak kopie zapasowe w chmurze i synchronizacja na wielu urządzeniach, są niedostępne, dopóki nie zostanie wykupiony plan subskrypcji.

Adobe creative cloud – jak działa?

Jak działa Adobe Creative Cloud? Pobierasz aplikacje z usługi Adobe Creative Cloud, instalujesz je na swoim komputerze lub urządzeniu mobilnym, a następnie płacisz co miesiąc lub co rok za korzystanie z nich w ramach subskrypcji. Oprogramowanie Adobe Creative Cloud działa w tle na komputerze użytkownika, zapewniając aktualność aplikacji, a jednocześnie udostępnia scentralizowane konto, z którego można pobierać nowe aplikacje. W zależności od wybranego planu subskrypcji użytkownicy mogą bezpłatnie pobierać różne aplikacje Adobe, z których można korzystać tak długo, jak ich subskrypcja jest aktywna.

Jaka jest różnica między Adobe Creative Cloud a Adobe Creative Suite? Adobe Creative Cloud to aktualna wersja subskrypcji produktów Adobe. W przeszłości można było kupić Photoshopa jako pojedynczy produkt, w wersji pudełkowej. Obecnie należy wykupić subskrypcję, aby móc korzystać z PS lub dowolnej innej aplikacji Adobe. Pakiet Creative Suite to starsze, wycofane wersje programów Adobe, które można było kupić właśnie w wersji pudełkowej.

Ile kosztuje Adobe Creative Cloud?

Firma Adobe oferuje obecnie 4 poziomy subskrypcji Creative Cloud dla osób fizycznych:

  • Fotografia — obejmuje programy Photoshop 2022 i Lightroom Classic, a także pamięć masową w chmurze związaną z programami Lightroom Mobile i Photoshop Mobile.
  • Pojedyncza aplikacja – użytkownicy mogą wybierać spośród 11 wybranych aplikacji. Obejmuje pamięć masową online Creative Cloud.
  • Wszystkie aplikacje — obejmuje dostęp do wszystkich aplikacji w pakiecie, a także do przestrzeni dyskowej Creative Cloud online.
  • Wszystkie aplikacje + Adobe Stock — jak wyżej, plus funkcje Adobe Stock.

Istnieją specjalne opcje cenowe dla uczniów, nauczycieli i zespołów. Ceny zależą od Twojej lokalizacji i tego, czy firma Adobe oferuje specjalne oferty. Nowi użytkownicy mogą również skorzystać z 7-dniowej bezpłatnej wersji próbnej planu Creative Cloud obejmującej wszystkie aplikacje i 100 GB miejsca w chmurze.

Co się stanie, jeśli przestaniesz płacić za usługę?

Po anulowaniu subskrypcji lub braku płatności w terminie oprogramowanie Adobe przestanie działać, a Twoje konto zostanie obniżone do poziomu „bezpłatnego”. Twoje miejsce w chmurze zmniejszy się do 2 GB (choć masz 90-dniowy okres karencji). Będziesz mieć rok na pobranie wszelkich zdjęć Lightroom z chmury i nadal możesz korzystać z wielu aspektów oprogramowania Lightroom, ale nie z modułów Develop & Map oraz Lightroom na urządzenia mobilne.