Jak działa wentylacja mechaniczna?

wentylacja

Wentylacja mechaniczna dodatkowo pozwalająca na odzysk ciepła staje się coraz popularniejsza. Dużo się o niej mówi i jest też rozwiązaniem polecanym przez ekspertów. Nic w tym dziwnego- pozwala ona w znacznie łatwiejszy i tańszy sposób utrzymać w budynku zadowalający nas komfort termiczny. Rozwiązanie to faktycznie niesie ze sobą w praktyce bardzo wiele zalet. Wobec tego, czym jest wentylacja mechaniczna? Jak działa i dlaczego jest tak opłacalna? 

Efektywna wymiana powietrza, czyli jak działa wentylacja mechaniczna

Powszechność stosowania wentylacji mechanicznej w Łodzi i nie tylko wynika także z prostoty jej działania. Zdecydowanie najczęściej spotyka się jej wersję nawiewno- wywiewną, co oznacza, że działa ona na dwa sposoby. Z jednej strony z wnętrza budynku „wyciągane” lub też „wywiewane” jest znajdujące się tutaj powietrze. Może się to odbywać nawet poprzez wyciągi łazienkowe czy też działający w kuchni okap. Tak czy inaczej, jest to swego rodzaju wymuszony ruch powietrza (stąd też nazwa wentylacji „mechanicznej” czyli sztucznie wytworzonej), który wspomagany jest także przez zainstalowane wentylatory. Powietrze wyprowadzone z układu może zostać zastąpione innym, świeżym, które z kolei może być wprowadzane do budynku poprzez system nawiewowy. W efekcie, można zyskać czyste i osuszone powietrze o bardzo wysokiej jakości. 

Wentylacja mechaniczna – działanie w wersji z rekuperatorem 

Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest łączenie systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Jest to dodatkowe wyposażenie, które pozwala na odzysk ciepła. Wymaga to zastosowania osobnej instalacji do wyprowadzania zużytego powietrza z budynku oraz osobnej do wprowadzania świeżego, które dodatkowo zostanie ogrzane. Dodatkowo, nawiewane do wnętrza budynku powietrze może być filtrowane, co jeszcze bardziej podnosi jego jakość. Efekt ten można uzyskać dzięki instalacji filtrów w kanałach nawiewowych. Ilość powietrza, jaka jest odprowadzane, powinna się bilansować z ilością powietrza, jaka jest wprowadzana z powrotem do budynku. Wówczas cały system może działać w pełni efektywnie. 

Rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania 

Możliwość założenia wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest barana pod uwagę zarówno przez właścicieli domów jednorodzinnych jak i w przypadku całych osiedli miejskich. Cały system wentylacji mechanicznej wraz z gruntowym wymiennikiem ciepła jest sporą inwestycją. Jednakże, obrazując sobie, jak działa wentylacja, szybko można dojść do wniosku, że jej wykorzystanie pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania budynku do minimum. Cały system ma na celu odzyskiwanie ciepła, które zostało wytracone z budynku, a następnie ponowne jego wykorzystanie podczas jego ogrzewania. Dlatego też takie systemy coraz częściej pojawiają się w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Co prawda, sam system nie może całkowicie zastąpić systemu grzewczego w budynku, pozwala jednak na bardzo duże oszczędności. Jest to rozwiązanie nowoczesne, warte przetestowania w nowoczesnym budownictwie.