Jak odnowić betonową posadzkę? Praktyczne porady

beton

Betonowa posadzka to zawsze modne i niezwykle trwałe wykończenie podłogi. Często takie pokrycie podłogi spotykane jest w mieszkaniach i domach, a także w lokalach użytkowych i przede wszystkim firmach i zakładach przemysłowych oraz produkcyjnych. Jednak, żeby posadzka betonowa służyła długo i wyglądała dobrze, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co jakiś czas beton będzie także potrzebował odświeżenia. Jak odnowić podłogę z betonu?

Dlaczego o beton trzeba dbać?

Beton jest bardzo wytrzymałym tworzywem, czasem może więc dawać złudne wrażenie, że nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Nic bardziej mylnego. Jak o każdą powierzchnię, również o posadzkę betonową trzeba dbać. Dzieje się tak dlatego, że beton, tak jak każdy materiał, podatny jest na zużywanie i uszkodzenia. Zmiany temperatury, wilgotności powietrza, nacisk, tarcie – wszystko to sprawia, że posadzka po prostu się zużywa i z czasem niszczeje.

Jak odnowić stary beton?

Na szczęście zniszczoną posadzkę taka można zregenerować, aby przywrócić jej pierwotny, elegancki wygląd. Jak odnowić beton? Przede wszystkim należy ustalić, co takiego się stało, że przestał wyglądać dobrze.

Jedną z najczęstszych przyczyn są pęknięcia. Na szczęście wypełnienie ubytków nie jest trudne. Pierwszym zadaniem będzie osuszenie szczeliny oraz zeszlifowanie jej brzegów na tyle, by można było wypełnić ją żywicą. Przed dalszymi działaniami należy cały obszar roboczy starannie oczyścić, by usunąć zalegający pył. Tak przygotowaną szczelinę wypełniamy przeznaczoną do tego, specjalną żywicą. Uzupełni to ubytek i zapobiegnie powstawaniu dalszych pęknięć w tym miejscu.

Kolejną częstą przyczyną zniszczeń są nierówności. Kiedy posadzka jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych, duży ruch pieszy lub kołowy, to może nierównomiernie się zużywać. Powstają wówczas miejsca bardziej wytarte lub zniszczone, co prowadzi do powstania nierówności. Rozwiązanie takiego problemu jest jednak bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w masę samopoziomującą i wylać ją na posadzkę. Taka masa może składać się zarówno z betonu, jak i z żywicy.

Czyszczenie betonu – jak się do tego zabrać?

Głównym problemem przy odkrytych posadzkach betonowych jest ich łatwe brudzenie się. Szczególnie, jeśli mowa o posadzkach zewnętrznych, zmienne warunki atmosferyczne i kontakt z obuwiem często skutkuje zbieraniem się na powierzchni kurzu i błota. Taki beton szybko staje się bardzo nieestetyczny, pełen ciemnych plam i zacieków.

Na szczęście polerowanie betonu szybko przywróci mu odpowiedni wygląd. Przygotowanie posadzki do czyszczenia polega na usunięciu z niej wszystkich suchych zanieczyszczeń. To etap, kiedy pozbyć się trzeba z jej powierzchni wszelkich kamieni, liści, piachu i kurzu. Można zrobić to za pomocą miotły, dmuchawy lub odkurzacza. Ważne jest jednak to, by zadanie zostało wykonane z dużą dokładnością. Wszelkie pozostawione drobiny piasku czy kamieni mogą na dalszym etapie prac po prostu uszkodzić beton.

Kolejnym krokiem będzie czyszczenie betonu na mokro. Jest on specyficzną powierzchnią, którą należy traktować w odpowiedni sposób. Niewskazane jest szorowanie czy też mocne pocieranie. Tego typu polerowanie mogłoby doprowadzić do znacznych uszkodzeń. Nie poleca się także stosowania silnych środków chemicznych. Mogą one osłabić strukturę betonu, a także popsuć estetykę posadzki, powodując powstawanie odbarwień.

A zatem jak odnowić posadzkę betonową? Najlepiej użyć do tego czystej wody i myjki ciśnieniowej. Jednak i tutaj należy zachować ostrożność. Woda wyrzucana pod zbyt dużym ciśnieniem może spowodować powstawanie ubytków w betonie. Moc myjki należy każdorazowo dostosować więc do rodzaju powierzchni, która będzie czyszczona.

Jak chronić beton przed zniszczeniem?

Aby beton znów mógł służyć długo i wyglądał ładnie wskazane, jest zastosowanie kilku zasad. Podstawową z nich jest po prostu przykrycie posadzki. W pomieszczeniach mieszkalnych lub użytkowych oczywistym wyborem jest wykładzina lub panele. Uchronią one posadzkę przed uszkodzeniami fizycznymi oraz po prostu zabrudzeniem i ścieraniem. W przypadku posadzek zewnętrznych dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie ich warstwą specjalnej żywicy.