Jak usunąć olej z kostki brukowej?

bruk

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał wykończeniowy. Najczęściej stosowana jest do budowy podjazdów i ścieżek. Popularność kostki brukowej wynika z wielu zalet, jakie wiążą się z jej wykorzystaniem. Mowa tu choćby o jej wytrzymałości trwałości oraz bardzo estetycznym wyglądzie. Jak jednak można się domyślić, kostka brukowa narażona jest na różnego rodzaju zabrudzenia. W przypadku podjazdu z kostki może być to choćby olej samochodowy. Jak sobie poradzić z tego rodzaju zabrudzeniami?

Impregnacja kostki brukowej

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z zabrudzeniami to skuteczne zapobieganie. Mowa tu o impregnacji kostki brukowej. Innymi słowy, jeśli chce się uniknąć trudów związanych z czyszczeniem kostki brukowej, najlepiej jest ją zabezpieczyć odpowiednimi preparatami. Sam wybór impregnatu to jednak nie wszystko. Równie ważne jest jego prawidłowe położenie na kostce brukowej. Przede wszystkim impregnat rozprowadzany powinien być po całej powierzchni, ale skutecznie wzmocnić materiał. Dzięki właściwej impregnacji kostka brukowa będzie w mniejszym stopniu narażona na wchłanianie zabrudzeń. Poza tym będzie trwalsza oraz odporniejsza na odpryski i ścieranie. Nawet jeśli na kostce pojawi się plama po oleju, to będzie można ją łatwiej usunąć. Często wystarczy wówczas do tego użyć chłonnej ściereczki. Inna sytuacja jest wtedy, kiedy zapomni się o impregnacji. Jak usunąć olej z kostki brukowej w takim przypadku?

Jak usunąć olej z kostki brukowej? Kostka zaimpregnowana

Jak wspomniano, kostkę brukową warto impregnować, ponieważ wówczas usuwanie różnych zabrudzeń, w tym plam z oleju jest o wiele łatwiejsze. Zaraz po wylaniu się oleju plamę wystarczy przetrzeć. Jeśli olej pozostawał na kostce przez dłuższy czas, wówczas wykorzystać wystarczy myjkę ciśnieniową. Może się w takim przypadku zdarzyć czasem, że konieczne będzie zastosowanie dodatkowo detergentu przeznaczonego do betonowych powierzchni. Jednak w przypadku kostki impregnowanej wystarczy niewielka jego ilość.

Jak usunąć plamy z oleju z kostki brukowej? Kostka nieimpregnowana

Nieco trudniejsze zadanie, jeśli chodzi o usunięcie plam z oleju, jest w przypadku kostki nieimpregnowanej. Trzeba bowiem wiedzieć, że zabrudzenia wnikać mogą w głąb kostki, a tym samym pozostawiać mogą trwałe przebarwiania, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Łatwiej będzie pozbyć się świeżych plam. Można tu zastosować takie same sposoby jak w przypadku kostki zaimpregnowanej. Pomóc może myjka ciśnieniowa i środek do czyszczenia kostki z oleju. Dobrym pomysłem, że również wysypanie na plamę trochę piasku. Ten może bowiem wchłonąć olej, dzięki temu nieprzedostanie się on w głąb kostki. Oczywiście następnie należy bardzo dokładnie umyć podłoże.

Odpowiadając na pytanie, jak usunąć olej z kostki brukowej domowym sposobem, warto jeszcze wspomnieć do specjalnych preparatach do usuwania tłuszczu. Na rynku dostępna jest ich szeroka oferta. Zwykle są to środki stosowane m.in. do czyszczenia łańcuchów motocyklowych. Pamiętać jednak trzeba, aby nigdy nie pozostawiać oleju na kostce zbyt długo. Im dłużej plama znajdować będzie się na kostce, tym trudniej będzie ją usunąć. Może się zdarzyć także tak, że jeśli problem ten się zbagatelizuje, do potem na kostce pozostaną przebarwienia, których usunięcie będzie już niemal niemożliwe.

Konserwacja kostki brukowej

Każdy, kto posiada podjazd bądź ścieżkę z kostki brukowej na swoim terenie, doskonale wie, jak ważna jest jej systematyczna konserwacja. Usuwanie oleju z kostki brukowej nie będzie trudne, jeśli będzie się o nią właściwie dbać. Przede wszystkim należy ją regularnie myć. Kostkę brukową warto przynajmniej raz w miesiącu umyć silnym strumieniem wody. To skuteczny sposób na to, aby uniknąć trudnych do usunięcia przebarwień. Nie można także zapomnieć o jej systematycznym odchwaszczaniu. Ma to duży wpływ na jej wygląd. Teraz wiedząc, jak i czym usunąć olej z kostki nie pozostaje już nic innego, jak właściwie zadbać o swój podjazd wykonany właśnie z tego popularnego materiału.