Współczesne rezydencje – garść porad

willa

 

Kiedyś rezydencje były budynkami zamieszkiwanymi przez zamożną część społeczeństwa. W dzisiejszych czasach jest podobnie, jednak wybudowanie i posiadanie tak okazałego budynku, nie bywa już tak trudne w zrealizowaniu. Dla rozeznania na temat rezydencji, poniżej możesz znaleźć kilka przydatnych informacji.

 

Klasyczne rezydencje

Na początek warto zaznajomić się z pojęciem klasycznej rezydencji. W dawnych czasach budowano je głównie w miastach i na wsiach. Były to domy całoroczne bądź sezonowe wille. Piękne placówki były otoczone ogrodami, parkami, obszernymi dworami. Obecnie na zakup zabytkowej posiadłości mogą pozwolić sobie tylko zamożne osoby.

Warto wspomnieć, że dzisiejsze projekty rezydencji luksusowych są głównie wzorowane na rezydencjach angielskich, francuskich czy też amerykańskich. Ważnym elementem współczesnych willi jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. W dawnych budynkach najważniejszym pomieszczeniem była tzw. sień, którą traktowało się jako salon gościnny. To właśnie w tym miejscu odgrywało się życie dworskie. Oprócz tego w rezydencji znajdowało się wiele pomieszczeń przeznaczonych dla służby czy też gości.

 

Część techniczna rezydencji

Rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń jest bardzo ważne. To gospodarcze zazwyczaj umieszcza się w odrębnym budynku, z tyłu domu bądź w piwnicy. Ważną kwestią jest układ sypialni. Powinny być one zaprojektowane w wydzielonej strefie nocnej. Izby mogą znajdować się na parterze, piętrze, a nawet na poddaszu. Warto pamiętać też o zaprojektowaniu pokoju gościnnego. Przy sypialniach powinny znajdować się łazienki, garderoba, a dodatkowo balkon, który doda szyku i oświetli pomieszczenie. 

W przestrzeni tzw. hallu warto umieścić różne akcenty ozdobne. Na pewno zwróci to uwagę gości, co znacznie polepszy ogólną atrakcyjność rezydencji. Dodatkowo warto zaprojektować łazienkę ogólną, pralnię czy jakieś inne dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Ponadto zaleca się wydzielenie specjalnego pokoju do przechowywania odzieży, bądź wydzielenie tej przestrzeni jako szatni dla gości.

 

Kuchnie w rezydencjonalnych domach

Kuchnia jest jednym jak nie najważniejszym pomieszczeniem w domu. Powinna być duża, pojemna, dobrze oświetlona, a obok niej zaleca się umieszczenie spiżarki. Kuchnia stanowi serce domu, dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie.

 

Utwórz miesięczną listę konserwacji

Stworzenie listy rzeczy do zrobienia i urządzeń, które należy naprawić, to bardzo dobry pomysł, gdy posiada się większy dom. Na pewno pomoże Ci to uporządkować myśli i priorytety. Chociaż mieszkanie w mniejszych domach może zaoszczędzić pieniądze i wiąże się z rzadszym sprzątaniem i konserwacją, duże budynki mają swoje zalety. Mieszkanie w domu może pasować do większej rodziny, możesz organizować duże przyjęcia, zamieniać dodatkowe pokoje w hobby lub tworzyć salę zabaw dla dzieci lub pokoje gościnne. Dodaj do tego fakt, że większe domy mają zwykle duże ogrody i tereny zewnętrzne.

 

Utwórz pokój rodzinny

Duże domy mogą być naprawdę kuszące, ponieważ zapewniają luksus własnej przestrzeni, niezależnie od tego, czy zamieniasz pokój w męską jaskinię, czy w domowe biuro. Jednak stworzenie miejsca rodzinnego, w którym każdy może się znaleźć, sprawi, że zacieśnicie więzy. Upewnij się, że meble w nim są przytulne, a kolory kojące i relaksujące.

 

Koszty budowy i eksploatacji rezydencji

Projekty rezydencji luksusowych nie należą do najtańszych. Decydując się na willę, musisz liczyć się ze sporymi kosztami budowy, jak i eksploatacji. Zużycie wody, gazu itp. jest znacznie wyższe niż w normalnym domostwie. Wiele osób o tym zapomina, a jest to bardzo istotny aspekt przy decyzji o posiadaniu rezydencji. Dodatkowo budowa willi jest czasochłonna i wymaga dużego doświadczenia ze strony specjalistów, szczególnie ze strony architektonicznej. Charakter rezydencjonalnej posiadłości można przede wszystkim poznać po jakości wykonania. Dlatego ważne jest zlecenie budowy fachowym firmom budowlanym. Dobór materiałów nie może być przypadkowy. Najlepiej jest używać budulców z wyższej półki, by uniknąć później nieprzyjemności.