Co wytycza geodeta?

geodeta

Chęć wybudowania swojego domu wymaga współpracy z wieloma specjalistami, możliwe, że nawet jeszcze przed kupnem działki. Jednym z podstawowych zawodów, które mogą się przydać na terenie budowy jest geodeta. Osoba z tego zawodu odpowiada między innymi na wyznaczenie działki, dlatego właśnie może być on przydatny jeszcze przed jej kupnem. Jednakże będzie on również towarzyszył podczas wykonywania całej inwestycji. Bez niego nie odbędzie się budowa, ponieważ jest on wręcz jej kluczem. Czym zajmuje się geodeta i co wytycza?

Wrocław geodezja – do czego jest potrzebny geodeta

Głównym zadaniem, którym zajmuje się geodeta jest dokładny pomiar gruntu oraz analiza pomiaru, który wyszedł. Najczęściej geodetę można spotkać podczas wytyczania dróg czy chodników, jednakże jego praca nie zamyka się na działalności jedynie publicznej. Bez osoby zajmującej się geodezją we Wrocławiu tak naprawdę nie można ani rozpocząć, ani zakończyć budowy. To ci specjaliści zajmują się sporządzaniem map, które następnie trafiają do projektantów domów. Na tych mapach wyznaczone zostają elementy wchodzące w skład działki. Geodeta również dokonuje kontroli całej działki i budowy podczas oddawania inwestycji.

Podczas budowy domu jednorodzinnego specjaliści spod tego zawodu również pełnią bardzo istotną funkcję. Tak jak wcześniej zostało wspomniane – geodeta przydaje się jeszcze przed kupnem działki. Dlaczego? Warto wynająć go podczas poszukiwań działki, ponieważ nigdy nie ma się gwarancji, że osoba, która chce sprzedać działkę podała jej dobre wymiary. Lepiej jest mieć pewność tego, że granice działki dobrze przebiegają, niż mieć potem w przyszłości ewentualne problemy prawne lub z nowymi sąsiadami. Innym bardzo istotnym momentem, podczas którego dobrze jest zaopatrzyć się w pomoc geodety jest budowa ogrodzenia. Dzięki niemu będzie ono precyzyjnie wyznaczone i prawidłowo umiejscowione. Do czego jeszcze geodeta jest potrzebny? Jest on niezbędny, kiedy przychodzi pora na wytyczenie budynku na działce, tak aby było to wykonane zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki.

Geodeta nie zajmuje się badaniami geotechnicznymi gruntu i warto to zapamiętać, aby nie mylić.

Wrocław – geodezja i mapa do celów projektowych

Mapa zasadnicza jest jednym z najważniejszych dokumentów podczas budowy domu. To na niej prowadzi się wszelkie prace projektowe. Ukazuje ona wytyczone granice działki, obrysy budynku, ukształtowanie terenu oraz wszystkie pomiary. Osoba zlecająca budowę ma za zadanie przed samym rozpoczęciem budowy zakupić taką mapę w starostwie lub urzędzie gminy i następnie przekazać geodecie. Ten ma za zadanie wykonać adaptacje mapy, która polega na sprawdzeniu wszystkich wyników oraz stanu faktycznego działki, a następnie należy nanieść ewentualne zmiany na nią. W taki właśnie sposób powstaje mapa do celów projektowych, będąca w skali 1:5000. Dokument ten określa wszystkie granice i dokładne usytuowanie działki, uwzględnia już istniejące, ale również i te planowane budynki, ukazuje wszystkie miejsca przyłączy, a nawet i sposób odprowadzania ścieków.