Jak montuje się bramę garażową?

garaż

Montaż bramy garażowej, czy to w nowym domu, czy podczas wymiany, to ważny etap całej inwestycji. Garaż stał się integralnym elementem domu, pełniąc wiele różnych funkcji oprócz przechowywania pojazdów. Komfort i funkcjonalność Twojego garażu polega na doborze odpowiedniej bramy garażowej i, co ważniejsze, na prawidłowym montażu. Co powinniśmy wiedzieć o montażu bramy garażowej?  Jak montuje się bramę garażową?

Bramy garażowe rodzaje

Bramy garażowe rolowane

Bramy garażowe przeszły długą drogę jako najbardziej funkcjonalne i nieniszczące wyglądu ich otoczenia. W przeszłości tradycyjne dwuczęściowe drzwi wahadłowe można było spotkać tylko na rynkach. Na szczęście istnieje obecnie wiele ciekawych alternatyw dla tradycyjnych bram. Jednym z nich jest brama garażowa rolowana. Jest idealna dla każdego, kto nie lubi marnować miejsca w garażu i poza nim. Zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu oszczędzają dużo miejsca.

Bramy garażowe segmentowe

Bramy segmentowe składają się z paneli na zawiasach o grubości co najmniej 40mm i szczelnie wyściełanych pianką chroniącą przed hałasem i zimnem. Przez lata były najczęściej wybieranym produktem ze względu na duży wybór wzorów i kolorów oraz wygodę użytkowania. Zapewniają również doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Ważna jest również możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni przed i wewnątrz garażu. Nadają się do krótkich podjazdów, małych garaży, podwójnych garaży, a nawet garaży wychodzących na ulicę i nietypowych otworów wjazdowych, takich jak sklepienia. Ze względu na swoje właściwości izolacyjne i wysokie właściwości uszczelniające idealnie nadają się do ogrzewanych garaży. Jedynym minusem może być konieczność pozostawienia miejsca w ścianie lub pod sufitem na wskazówki, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z drzwiami bocznymi, czy górnymi.

Dobrze wykonane bramy segmentowe otwierają się prosto do góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ograniczają przestrzeni podjazdu i nadają się do garaży zlokalizowanych bezpośrednio na chodniku lub ulicy. Warto również dodać, że brama segmentowa jest łatwa w obsłudze, jej otwieranie i zamykanie nie wymaga użycia dużej siły fizycznej. Popularne są również zdalnie sterowane automatyczne bramy segmentowe. Jedynym minusem tego rozwiązania jest wyższa cena bramy garażowej.

Jak zamontować bramę garażową 

Montaż bramy garażowej segmentowej, uchylnej lub rolowanej najlepiej powierzyć wykwalifikowanej ekipie. Źle zamocowane drzwi nie będą działać i mogą zagrażać bezpieczeństwu członków rodziny. Jednym z pierwszych i najczęstszych błędów osób, które same chcą zamontować bramę garażową, jest niepoprawny pomiar prześwitu od ściany. W efekcie skrzydło może być zablokowane lub nie do końca otwarte.

Wykonanie robót należy zaplanować po wylaniu posadzki i otynkowaniu nadproży. Montaż bramy

garażowej w budynku bez podłogi niesie ze sobą ryzyko pomyłki – zamontowania bramy na niewłaściwej wysokości. Zacznij od przymocowania szyn do ściany. Prowadnice są wyposażone we wszystkie rodzaje drzwi z wyjątkiem drzwi na zawiasach. W przypadku modeli skośnych muszą być przymocowane do sufitu, w górnej części – w ścianie czołowej i suficie, w wersji zwiniętej – do ramy bocznej włazu wjazdowego. Ważne jest, aby szyny były do siebie całkowicie równoległe. Jeśli sam boisz się montować bramę, skorzystaj z oferty https://www.monterstolarki.pl/kategoria/montaz-i-serwis/

Brama garażowa – montaż 

Elektryczne bramy segmentowe coraz częściej ustępują miejsca tradycyjnym bramom ręcznym. Garaże z bramami automatycznymi muszą być wcześniej przygotowane pod kątem elektrycznym. Dlatego przed tynkowaniem garażu należy pamiętać: pod napędem zamontować instalację elektryczną, zasilanie – czyli gniazdo w suficie oraz zarezerwować miejsce na elementy automatyki np. fotokomórki. Instalacja musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami dotyczącymi instalacji elektrycznych. Wykonanie tych czynności pozwoli uniknąć uszkodzenia ścian i sufitów, gdy drzwi są już zainstalowane.

,