Czym charakteryzuje się kuchnia ukraińska?

Nie da się ukryć, że kuchnia ukraińska jest jedną z najbardziej interesujących i najsmaczniejszych w Europie. Każdy na pewno miał okazję spróbować przynajmniej jednej potrawy z tego kraju. Czym dokładnie charakteryzuje się kuchnia ukraińska? Jakie specjały oferuje? Czy jest podobna do polskiej?

Cechy charakterystyczne kuchni ukraińskiej

Kuchnia ukraińska łączy w sobie wpływy różnych państw, np. Polski, Białorusi, Rosji czy Turcji. Według licznych źródeł zaczęła się kształtować na przełomie XVIII i XIX wieku, czyli w okresie formowania narodowości ukraińskiej. Istnieje wiele produktów, które stanowią podstawę tej kuchni. Można do nich zaliczyć przede wszystkim chleb, kaszę (zwłaszcza gryczaną), mąkę, mięso, ryby, kapustę kiszoną, kukurydzę i ziemniaki. Dania nie cechują się wyszukaniem, jednak są bardzo sycące, niezwykle smaczne oraz aromatyczne. Potrawy z Ukrainy często bazują na prostych i łatwo dostępnych składnikach. Większość charakteryzuje się niezwykłą prostotą, jeśli chodzi o ich przygotowanie.

Ważnym aspektem tej kuchni jest naturalność. Często liczy się prawdziwy smak danych produktów, dlatego rzadko stosuje się różnego rodzaju wzmacniacze. Bardzo istotne są także przyprawy. Zwykle wykorzystuje się sól, czarny pieprz, kminek, koperek i czosnek. Co ważne, nie dominują zbyt mocno w kompozycji, jedynie dodają jej smaku oraz aromatu.

Warto zaznaczyć, że kuchnia ukraińska nie jest zbyt jednolita. Dania mogą się różnić w zależności od regionu. W każdym z nich widać wpływy innych narodów. Sporo obszarów może pochwalić się wieloma smacznymi potrawami, zarówno słonymi, jak i słodkimi. Dzięki temu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od upodobań.

Ukraińskie dania wytrawne

Wśród specjałów kuchni naszych wschodnich sąsiadów można znaleźć wiele pysznych dań wytrawnych. Podobnie jak w Polsce niezwykłą popularnością cieszą się zupy. Do najbardziej znanych zalicza się barszcz ukraiński, który stanowi danie narodowe. Do jego przygotowywania używa się buraków, kapusty, słoniny i dużej ilości śmietany. Bardzo popularna jest także solanka, bazująca na bulionie mięsnym oraz przecierze pomidorowym. Znaną ukraińską zupę stanowi również kapuśniak zaporoski, przyrządzany z kapusty kiszonej, wędzonego boczku lub żeberek i ziemniaków.

Ważnym elementem kuchni ukraińskiej są pierogi. Najbardziej znane oraz lubiane to wareniki. Wypełnia się je białym serem lub ziemniakami (a niekiedy jednym i drugim). Mogą być przyrządzone zarówno na słono, jak i słodko. W drugiej wersji często dodaje się do nich rodzynki. Bardzo znaną potrawę stanowi także kotlet po kijowsku, czyli filet drobiowy podawany z masłem oraz koperkiem. Innym popularnym ukraińskim daniem, które równocześnie cechuje się pożywnością, jest banosz. Przyrządza się go z mąki kukurydzianej, śmietany, skwarek i grzybów. Dobrze znaną potrawą z Ukrainy są także deruny, czyli placki ziemniaczane. W odróżnieniu od polskiego odpowiednika zanurza się je dodatkowo w mleku lub śmietanie z podduszonymi grzybami.

Specjałem kuchni ukraińskiej są także bliny, inaczej znane jako naleśniki młynci. To placki, które przygotowuje się na zaczynie drożdżowym. Można je podawać na słono lub słodko. Często dodaje się do nich np. śmietanę, masło lub kawior. Popularną potrawą jest także lwowski winegret, czyli sałatka składająca się z ziemniaków, buraków, ogórków kiszonych, selera, jabłka, śledzi, cebuli i marynowanych grzybów.

Potrawy z Ukrainy – desery

Kuchnia ukraińska może pochwalić się także wieloma pysznymi daniami o słodkim smaku. Jeden z najpopularniejszych deserów stanowi oczywiście sękacz, czyli ciasto biszkoptowe, które przygotowuje się na rożnie nad otwartym ogniem. Bardzo znany jest także ukraiński sernik. Cechuje się bardzo zbitą konstrukcją i często polewa się go czekoladą. Za specjał kuchni naszych wschodnich sąsiadów uważa się również kutię, która należy do tradycyjnych potraw wigilijnych. Składa się z pszenicy, maku, bakalii (np. migdałów lub rodzynek) i miodu. Czasami podaje się ją z mlekiem lub śmietaną. Znaną potrawą są także syrniki, czyli bardzo puszyste placuszki z twarogu. Zwykle podaje się je z marmoladą bądź dżemem.