Instalacje fotowoltaiczne – co to jest?

Odnawialne źródła energii cieszą się popularnością, ponieważ dają możliwość korzystania z darmowych i całkowicie ekologicznych źródeł energii, których zasoby się nie kończą. Wiele osób pyta – instalacje fotowoltaiczne, co to jest? Otóż fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które pozwala na pozyskanie energii odnawialnej. Wystarczy odpowiednie usytuowanie i moc paneli, by cieszyć się energią płynącą ze słońca.

Instalacje fotowoltaiczne – co to jest?

Fotowoltaika to systemy zajmujące się przetwarzaniem światła słonecznego na energię, ale również dział nauki zajmującej się tym zjawiskiem. O tym, że niektóre substancje są w stanie przetwarzać światło słoneczne na energię, wiedziano już w połowie XIX wieku. Należało czekać, by instalacje fotowoltaiczne były w stanie wytworzyć prąd potrzebny np. dla domów jednorodzinnych czy budynków usługowych. Wiele osób pyta, co to jest instalacja fotowoltaiczna – nowoczesna fotowoltaika to skomplikowana instalacja, w której niezwykle ważnych jest kilka części:

  • Panele fotowoltaiczne – są najważniejszą częścią instalacji. Budują je ogniwa, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Ogniwa są zbudowane z krzemu polikrystalicznego lub monokrystalicznego. Zazwyczaj panele montuje się na dachu, wykorzystywane są również specjalne stelaże osadzane bezpośrednio na gruncie.
  • Licznik dwukierunkowy – urządzenie mierzy przepływ prądu, dzięki czemu jest możliwe rozliczenie się z dostawcą energetycznym. Liczniki mierzą ilość energii, którą produkują panele.
  • Falownik – jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego, który jest produkowany dzięki panelom na prąd zmienny, który może zostać wykorzystany w gospodarstwie domowym.

Jak panele fotowoltaiczne produkują prąd?

Uzyskanie prądu z fotowoltaiki jest możliwe, kiedy światło słoneczne pada na panele, a zawarte w nich ogniwa przekształcają światło na energię elektryczną. Falownik zmienia prąd stały na prąd zmienny, który trafia następnie do gospodarstwa domowego. W słoneczne dni ilość wyprodukowanej energii może być większa od energii zużytej – jej nadmiar trafia wówczas do sieci elektrycznej, a właściciel instalacji może później skorzystać z jej 70-80%. Fotowoltaika może jednak nie wystarczyć na pokrycie całego zużycia energii i wówczas prąd pobierany jest z sieci. Powyższy opis w skrócie wyjaśnia co to jest instalacja fotowoltaiczna oraz w jaki sposób działa.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Systemy fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pozwalają na ograniczenie wydatków ponoszonych na rachunki za energię elektryczną, a przy odpowiedniej ilości ogniw może zapewnić nawet darmową energię. Należy jednak podkreślić, że montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wydatkiem sięgającym kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od rodzaju zastosowanych ogniw i tego, kto wykona montaż. Szacuje się, że wydatek poniesiony na instalacje fotowoltaiczna zacznie się zwracać po około 7-10 latach od momentu jego podłączenia. Jednocześnie warto brać pod uwagę obliczenia, które wskazują wzrost cen prądu nawet o 100% do 2030 roku. Z racji tego, ze fotowoltaika to ekologiczne źródło energii, inwestorzy mogą liczyć na dotacje – obecnie można uzyskać maksymalnie 5 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji do zakupu paneli i montażu instalacji fotowoltaicznej. Wszystko wskazuje na to, że programy dotacji będą kontynuowane w kolejnych latach.

Od czego zależy wydajność fotowoltaiki?

Duże znaczenie dla wydajności paneli fotowoltaicznych ma odpowiedni dobór ich mocy do zapotrzebowania budynku. Z tego też powodu warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy na podstawie ilości zużytego w domu prądu, dobiorą odpowiednią moc systemu. Dla fotowoltaiki kluczowe znaczenie ma nasłonecznienie, zmienne w zależności od regionu kraju, a nawet stopień zanieczyszczenia powietrza. Niekorzystnie dla fotowoltaiki są wysokie temperatury oraz zanieczyszczenie powierzchni paneli. Kluczowe jest także odpowiednie usytuowanie paneli, które nie powinny być zacienione i najlepiej, jeśli można skierować je na południe.