Jak przygotować się do zawodów biegowych?

bieganie

Trenujesz od dłuższego czasu i nie możesz się doczekać wielkiego dnia wyścigu, aby zmaterializować wyniki swojej ciężkiej pracy? Uważaj, bo, być może, z powodu nerwów lub chęci zrobienia wszystkiego idealnie możesz popełnić błąd przed wyznaczonym terminem. Wszelkie improwizacje mogą kosztować Cię pozycję i wpłynąć na wyniki. Dlatego zapoznaj się z listą wskazówek, jak przygotować się do zawodów biegowych, aby ułatwić sobie osiągnięcie zamierzonego celu.

W żadnym wypadku nie używaj nowego sprzętu

Jedną z najważniejszych kwestii jest ta, aby nie wprowadzać niczego nowego w dniu wyścigu. Oczywiście, dbając lub zmieniając pewne elementy możesz biegać lepiej, ale tuż przed startem w zawodach to błąd. Powinieneś wystąpić na linii startu w tych samych ubraniach, butach i akcesoriach, z którymi normalnie trenujesz oraz nigdy nie używać niczego nowego po raz pierwszy.

To jedna z najlepszych wskazówek dotyczących przygotowania na zawody biegowe w 2022 roku, ponieważ nie wiadomo, czy nowe buty lub koszulka nie będą uwierać, więc lepiej nie ryzykować. Z tego samego powodu nie należy wprowadzać innowacji, jeśli chodzi o posiłki. Zjedz to, do czego jesteś przyzwyczajony. To samo dotyczy suplementów sportowych i napojów energetycznych. Jeśli planujesz zabrać ze sobą żele energetyczne lub jedzenie podczas wyścigu, powinieneś spróbować ich najpierw na treningu i sprawdzić, czy są dla Ciebie odpowiednie.

Zmniejszyć liczbę sesji treningowych

Przygotowanie do zawodów biegowych wymaga taperingu, czyli zmniejszenia liczby treningów przed dniem wyścigu. Ta redukcja jest konieczna i powinna być uwzględniona w każdym planie. Ten okres pomoże organizmowi przyswoić całą pracę wykonaną w poprzednich tygodniach/miesiącach, a także wspomoże regenerację oraz odpoczynek. W dniach poprzedzających wyścig w głowie pojawiają się wątpliwości i lęki, które każą myśleć, że za mało trenowałeś, ale musisz je przezwyciężyć. Nie ma sensu wybierać się na linię startu zmęczonym.

Czynnik snu

Często dzieje się tak, że w noc przed wielkim dniem trudno jest zasnąć. Czujesz zdenerwowanie i myślisz o tysiącu rzeczy, dlatego możesz się nie wyspać, ale nie martw się. Według różnych badań godziny snu w dniu wyścigu nie mają aż tak dużego znaczenia w wynikach, jakie osiągniesz. Większą wagę ma odpoczynek w poprzednich dniach.

Nawodnienie

Każdy wie, jak ważne jest nawodnienie. O ten czynnik także należy zadbać na przez dni poprzedzających wyścig. Pamiętaj, nie należy próbować nowych napojów w dniu wyścigu. Podobnie musisz kontrolować moment, w którym przestajesz pić przed startem, zarówno ze względu na wagę płynu w żołądku, jak i z powodu wizyt w łazience.

Początkowe tempo

Bardzo ważne jest, by nie rozpoczynać wyścigu w tempie znacznie wyższym niż to, z którym możesz sobie poradzić. To normalne, że z powodu emocji, atmosfery itp. zaczynasz bardzo szybko i nie potrafisz utrzymać tej prędkości przez dłuższy czas. Lepiej zacząć spokojnie, zachowawczo oraz przyspieszać kilometr po kilometrze. Najlepszym sposobem na kontrolowanie swojego tempa, oprócz korzystania z urządzenia GPS do śledzenia tego czynnika lub aplikacji sportowej na smartfona, jest przebywanie w towarzystwie innych biegaczy, o których wiesz, że osiągają podobną prędkość co Ty.

Poznaj trasę

Jak się przygotować do zawodów biegowych? Jeśli nie znasz trasy wyścigu, możesz ją przestudiować, aby uniknąć niespodzianek, gdy już będziesz biegł. Warto zapamiętać zakręty, podjazdy i wzniesienia terenu na poszczególnych odcinkach, aby ustalić strategię oraz rezerwę sił.

Koncentracja

W dniu wyścigu skup się na sobie, a nie na innych. Masz swój plan i musisz go realizować, aby osiągnąć cel. Nie marnuj czasu czy energii na zamartwianie się rzeczami, na które nie masz wpływu, na przykład pogodą. W przypadku deszczu jedynym zabezpieczeniem będzie założenie odpowiedniego ubrania, ale nic poza tym nic nie możesz zrobić w obliczu opadów.

Bądź optymistą

Podczas biegu doświadczysz trudnych etapów. Myśl pozytywnie, nie załamuj się i staraj się robić krok za krokiem, przekształcając negatywne myśli w energię, aby stawić czoła reszcie trasy. Pomyśl o całym wysiłku i miesiącach treningów, aby dotrzeć do tego momentu, a co bardzo ważne – o całym wsparciu, jakie otrzymałeś od przyjaciół czy rodziny, którzy z pewnością będą czekać na Ciebie na mecie.