Jak zostać pośrednikiem kredytowym?

kredyt

Obecnie branża finansowa w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięta. Dla wielu pracowników banków, którzy na co dzień widzą jakie dochody można uzyskać z pośrednictwa kredytowego, dotychczasowe zajęcie staje się zbyt mało intratne. Dlatego próbują swoich sił na własną rękę i decydują się na założenie własnej działalności. Jak zostać pośrednikiem kredytowym? Czym zajmuje się taka osoba? Jakie zyski może osiągnąć?

Kim jest pośrednik kredytowy i czym się zajmuje?

Zanim zostanie wyjaśnione, jak zostać pośrednikiem kredytowym, warto dowiedzieć się, kim on jest i jakie spoczywają na nim obowiązki. Osoba zajmująca się tym zagadnieniem musi posiadać własną firmę jednoosobową lub spółkę. Jak sama nazwa wskazuje, pośrednictwo kredytowe polega na pracy z potencjalnym klientem banku lub tzw. integratorami, czyli osobami bezpośrednio współpracującymi z bankami, ale mającymi pod sobą pośredników.

Sam pośrednik kredytowy ma dość rozległy zakres obowiązków. W pierwszej kolejności musi on znaleźć klienta chcącego skorzystać z jednej z usług oferowanych przez bank. Kiedy mu się to uda, zaczyna szukać rozwiązań, które zadowolą klienta. Może to zrobić samemu lub przy pomocy działu wsparcia. Jeśli zdecyduje się na własną ocenę możliwości, powinien przeanalizować metodykę banków. Głównie chodzi o to, aby sprawdzić, czy w danej placówce w ogóle będzie można współdziałać. W tym celu konieczne jest obliczenie zdolności kredytowej i jej obiektywna ocena.

Jeżeli pośrednik kredytowy na podstawie przygotowanego raportu dojdzie do wniosku, że współpraca jest możliwa, to kompletuje odpowiedni wniosek oraz niezbędne dokumenty. Następnie składa je banku, który ostatecznie podejmie decyzję. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie, to można z klientem podpisać umowę – osobiście lub w oddziale.

Pośrednictwo kredytowe a zarobki

Zawód pośrednika kredytowego jest dość specyficzny, ponieważ zarobek tak naprawdę zależy od tego, ilu klientów uda mu się pozyskać. W przypadku, gdy podpisane umowy będą dotyczyły wyłącznie kredytów i pożyczek, czyli wypłaty gotówki to wynagrodzenie wynosi od 1% do 8%. Wydaje się, że to niewiele, ale przyjmując, że pośrednik kredytowy w miesiącu pozyskał dwóch klientów, którzy zaciągnęli zobowiązania finansowe na łączną kwotę 50000 zł, a jego zysk to 4%, suma nie jest taka niska. Rachunek więc nie cechuje się zbytnim skomplikowaniem – za dwa złożone wnioski osoba na tym stanowisku zarobi 2000 zł brutto. Od tej sumy należy przecież odjąć podatki, ZUS, dodatkowe koszty np. abonament za telefon i internet czy pomoc księgowej. Trzeba zaznaczyć, że powyższy przykład to dość negatywny scenariusz. Przecież klienci mogą oczekiwać wyższego kredytu, brać go na firmę bądź mieszkanie. Wynika z tego, że doświadczony pośrednik kredytowy może zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Pośrednik kredytowy – jak zostać specjalistą od kredytów?

Chcąc pracować jako pośrednik kredytowy, trzeba spełnić kilka najistotniejszych warunków. Na szczęście nie są one zbyt wymagające. Przede wszystkim, jak wspomniano wcześniej, konieczne jest posiadanie własnej firmy. Kandydat na takie stanowisko musi posiadać co najmniej średnie wykształcenie i nie mieć w przeszłości zatargów z prawem (nie być karanym). Należy również zadbać o wpis do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz podpisać umowy z podmiotami, z którymi nawiązana zostanie współpraca. Rozpoczęcie pracy w zawodzie pośrednika odbywa się w zaledwie kilku krokach:

  • rejestracja działalności gospodarczej,
  • wysłanie wniosku do KNF,
  • podpisanie umowy z bankami lub integratorami,
  • rozpoczęcie pracy, czyli pozyskiwanie klientów.

Co ciekawe, pośrednik kredytowy może przyłączyć się do firm, które już działają na rynku i pracować pod ich marką. Pośrednictwo jednak nie stanowi zajęcia dla każdego. W tym zawodzie przede wszystkim przydaje się umiejętność słuchania, rozumienia potrzeb innych, łatwość w rozwiązywaniu problemów, empatia, analityczny umysł oraz kreatywność. Mając te cechy, można próbować swoich sił i cieszyć się uzyskanymi przychodami.